Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Sadece Toz Değil Asbest de Soluyoruz!

Sadece Toz Değil Asbest de Soluyoruz!

Depremin olumsuz tesirleri sürüyor. STK’ların ortak açıklamasında, “Sadece toz değil, asbest soluyoruz” denildi.

İstanbul Tabip Odası (İTO), TMMOB Etraf Mühendisleri Odası ve Türk Toraks Derneği, zelzele bölgesindeki yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları sırasında ortaya çıkan toz ve asbestin sıhhat risklerine dikkat çekmek emeliyle ortak bir basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıda İTO Genel Sekreteri Dr. Ertuğrul Oruç, İTO İdare Şurası üyesi Dr. Esin Tuncay, Türk Toraks Derneği’nden Dr. Haluk Çalışır ve Etraf Mühendisleri Odası’ndan Utku Fırat açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda asbest ve tozun, önemli sıhhat problemlerine neden olabileceği üzerinde duruldu. Enkaz kaldırma çalışmalarının yönergeler doğrultusunda ve halk sıhhatini koruyacak biçimde yapılması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıyeten, Etraf Mühendisleri Odası’nın Hatay’da gerçekleştirdiği asbest araştırması sonuçları da paylaşıldı.

Açılış konuşmasında Dr. Ertuğrul Oruç, zelzelenin ülke gündeminden düşse de, zelzele bölgesindeki problemlerin hala devam ettiğini vurguladı. Pak içme suyu erişiminin sıkıntı olduğu bölgelerde, barınma probleminin hala büyük bir sorun teşkil ettiğine dikkat çekti. Ayrıyeten, yıkımlar sırasında ortaya çıkan toz ve asbest meselesinin, beklenen İstanbul merkezli Marmara sarsıntısıyla yüzleşme riskini artırdığını belirtti. Çevre Mühendisleri Odası’ndan Utku Fırat, asbest araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Yapılan çalışmada yerleşim alanlarından alınan numunelerde asbest tespit edildiği belirtildi. Hafriyat depolama alanlarının seçilmesi, sulama faaliyetlerinin yetersizliği ve enkaz taşıma sırasında tozumanın önlenmemesi üzere önemli ihmallerin olduğuna dikkat çekti.

Deprem Bölgesinde Partikül Husus Ölçümü Yetersiz

Türk Toraks Derneği’nden Dr. Haluk Çalışır, asbestin kansere yol açabileceğini vurgulayarak, tozun da sıhhat riski taşıdığını söyledi. Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında sulama yapılması ve tertipli ölçümlerin yapılması gerektiğini söz etti. Açıklamada ayrıyeten Etraf Bakanlığı’nın bölgede partikül unsur ölçümü yapan istasyonlarının yetersizliği eleştirildi ve etkin hale getirilmesi daveti yapıldı. İTO İdare Heyeti Üyesi Dr. Esin Tuncay, basın metnini okuyarak, zelzelenin tesirlerinin hala sürdüğünü ve yalnızca tozun değil asbestin de solunduğuna dikkat çekti. Enkaz kaldırma çalışmalarının yönergeler doğrultusunda yapılması gerektiğini vurgulayarak, mevcut idare anlayışının değiştirilmezse insan sıhhatinin tehlikeye atılmaya devam edeceğini belirtti. Belediyeleri ve etraf bakanlığını bu hususta sorumluluk almaya çağırdı. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

20 Ekim 2023
68 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?