Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

65 Yaş ve Üzeri Yaşlılar ile Engelli Vatandaşlara Ücretsiz Ulaşım Müjdesi

65 Yaş ve Üzeri Yaşlılar ile Engelli Vatandaşlara Ücretsiz Ulaşım Müjdesi

Yaşlı ve engellilere fiyatsız ulaşım muştusu. Muştuyu Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Göktaş verdi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Bakanlık ile Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği ortasında fiyatsız seyahat kapsamında ödenen gelir takviyesine ait görüşmelerin devam ettiğini ve gelir dayanağı ödemesinden yararlanmayan özel halk otobüslerinin de kapsama alınmasına yönelik yönetmelik değişikliği çalışmalarının son kademeye geldiğini açıkladı. Bu mevzuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yakın çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bakan Göktaş ayrıyeten, fiyatsız seyahat hakkından yararlanan 65 yaş ve üzeri yaşlılar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunan engelli vatandaşların ayın yalnızca muhakkak günlerinde fiyatsız taşınacağına yönelik tartışmalara da değindi. Engelli ve yaşlı vatandaşları fiyatsız olarak taşıyan kent içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine aylık gelir takviyesi ödemelerinin ilgili kanun çerçevesinde düzenlendiğini ve 2015 yılından beri sürdüğünü tabir etti. Ayın 1’i ile 4’ü ortası fiyatsız yolcu taşıma kararının kanuna ters olduğunu vurguladı.

Özel Halk Otobüsleri Birliği ile Görüşüyoruz

Bakanlık olarak 2023 yılında iki artış yapılarak takviye ödemelerinin yüzde 100 artırıldığını hatırlatan Göktaş, son periyotlardaki tartışmalar ve esnafın mağduriyeti göz önüne alınarak gelir dayanağının güzelleştirilmesine yönelik önümüzdeki yıl bir artış yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yakın çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Aynı vakitte Bakanlık ile Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği ortasındaki görüşmelerin devam ettiğini belirten Bakan Göktaş, görüşmelerin engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata iştiraklerini desteklemek emeliyle önemli bir uzaklık kat ettiğini vurguladı. Görüşmeler sonucunda gelir takviyesi ödemesinden yararlanmayan özel halk otobüslerinin de kapsama alınmasına ait yönetmelik değişikliği çalışmalarının son etaba geldiğini söyledi. Bu değişiklik sayesinde gelir dayanağı ödemesinden yararlanmayan özel halk otobüslerinin dayanaktan yararlanabileceğini ve bu uygulamanın esnafa rahatlatacak ve adil bir yaklaşım olduğunu belirtti. Ayrıyeten, 65 yaş ve üzeri yaşlılar ile engelli vatandaşların kent içi toplu taşımada fiyatsız taşınması uygulamasına takviye olunacağını da vurguladı. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

19 Ekim 2023
19 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?