Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Başkan Altay: “Şehrimize ve ülkemize katkı sağlayan çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Başkan Altay: “Şehrimize ve ülkemize katkı sağlayan çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”


Konya Büyükşehir Belediyesi, hayvancılıkta kaba yem açığının giderilmesine katkı sağlamak emeliyle 31 ilçeden daha evvel müracaatları alınan çiftçilere yüzde 50 hibe takviyeli Macar Fiği ve korunga dayanağında bulundu. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Her vakit üreten, kentimize ve ülkemize katkı sağlayan çitçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Dağıtılan tohumlarımızın çiftçilerimiz için iyi olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hayvansal üretime katkı sağlamak hedefiyle Konyalı çiftçilere takviyesi sürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilerin kaba yem açığını kapatmak, kendi yemlerini üretmelerini sağlamak maksadıyla hayata geçirilen proje kapsamında; yüzde elli hibe dayanaklı Standart Sertifikalı Macar Fiği ve korunga tohumu dağıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda 31 ilçeden daha evvel başvurusu alınan çiftçilere tohumları teslim edildi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, 2021 yılından bu yana yürütülen tarım projesi kapsamında hayvancılıkla uğraşan üreticilere kıymetli dayanaklar sağladıklarını söz etti.

Kırsalda yaşayan üreticilerin gelirini ve refah düzeyini artırmayı Konya Modeli Belediyeciliğin en kıymetli modülü haline getirdiklerini vurgulayan Lider Altay, şöyle devam etti:

“Bu bağlamda projemizin başlangıcından bugüne kadar 240 tonu bu yıl olmak üzere 27 milyon lira bedelinde toplamda bin ton Macar Fiği ve korunga tohumu dayanağında bulunduk. Bu sayede 1.154 mahallemizde 5 bin çiftçimizin dayanaktan faydalanmasını sağladık. Verimli hayvancılık ve hayvansal üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olmak hedefiyle yaptığımız bu desteklemelerle üreticimize ve ulusal ekonomimize katma paha sağlamaya devam ediyoruz. Her vakit üreten, kentimize ve ülkemize katkı sağlayan çitçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Dağıtılan tohumlarımızın çiftçilerimiz için iyi olmasını temenni ediyorum.”

ÜRETİCİ TOHUM DAYANAĞINDAN MEMNUN

Tohum dayanağından faydalanan çiftçiler de Başkan Altay’a teşekkür ederek, takviyenin devam etmesini istediklerini tabir etti. Tohumların kalitesinden ve takviyeden çok şad kaldıklarını belirten çiftçiler projenin çiftçilere bir “can suyu” olduğunu vurguladı.

MACAR FİĞİ VE KORUNGA İLE İKTİSADA KATKI SAĞLANIYOR

Hayvan beslenmesinde kıymetli bir yer tutan Macar Fiği, azot düzeyinde artış sağladığı toprağı bir sonraki ekim için daha verimli hale getiriyor. Yurdumuzun her bölgesinde yetiştirilebilen Macar Fiği, birebir vakitte toprağa bol ölçüde organik unsur bırakır.

Baklagiller familyasından olan Korunga ise çok yıllık bir yem bitkisidir. Korunga ile yaklaşık altı yıl hiç bozulmadan tıpkı tarladan ot alınabilirken; verimsiz, taşlık, meyilli topraklara ekilerek iktisada, bitkisel ve hayvansal üretime katma kıymet de sağlanmış olur.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
16 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?