Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Borusan Müzik Evi’nden Yeni Sezona Merhaba

Borusan Müzik Evi’nden Yeni Sezona Merhaba


Borusan Müzik Meskeni, yeni dönemde da birbirinden bedelli sanatkarları sahnesinde ağırlamaya devam ediyor. 2023-2024 sezonunda Borusan Müzik Evi’nde, ensemble XXI. jahrhundert, The Necks, Thomas Ankersmit, ABSTRA feat. Matthias Schubert, Emine Bostancı, Maya Fridman, Franz von Chossy, Vinsent Planjer, Mert Pekduraner, Nihal Saruhanlı, Muaz Ceyhan, Eren Lisanlı, Mehmet Gökhan Bağcı, Emre Akman, Özge Özerbek, Başak Yavuz, Serdar Yılmaz, Şevket Akıncı, Alper Maral, Korhan Erel, Can Tutuğ, Apostolos Sideris, Gülçin Aksoy, Dilek Yılmaz, Ceyda Özbaşarel, Deniz Oral, Gizem Parıltı Kısım, Hezarfen Ensemble, Burak Malçok, Black Pencil, Uğur Güneş Quartet, Pep Talk, Böseblick, Mine Pakel, Pervin Güzeldere, Gökçe Uygun, Gülce İtina Gürkan, Kaosmos ve Elif Yalvaç üzere birçok topluluk ve sanatçı yer alacak. 

 

Borusan Müzik Konutu yeni dönemini çağdaş müziğin önde gelen temsilcilerinden biriyle açıyor 

Borusan Müzik Meskeni yeni dönemini çağdaş müziğin değerli destekçilerinden ve yorumcularından biriyle açıyor. Ernst Krenek’in “her birini farklı ayrı dinlemek kadar bir ortada dinlemek de büyük bir zevk” dediği, Viyana müzik kültürüne mahsus yüksek bir teknik seviyesi ve ses kalitesini temsil eden solistler topluluğu ensemble XXI. jahrhundert (EXXI), yeni dönemde Borusan Müzik Evi’nin birinci konuğu oluyor. Onur Türkmen ve Petra Stump-Linshalm’a kendileri tarafından sipariş verilen yapıtların Türkiye prömiyerleri ile EXXI, 9 Kasım Perşembe günü, saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde olacak.

 

Nova Muzak serisi tekrar Borusan Müzik Evi’nde

Kod Müzik iş birliğiyle hayata geçirilen Nova Muzak serisi 25 Kasım Cumartesi günü, saat 21.00’de tekrar Borusan Müzik Evi’nde! Nova Muzak serisinin 36.’sında, Borusan Müzik Evi’nin sahnesinde Avustralya’nın en kült kümelerinden biri, The Necks yer alacak. Chris Abrahams, Tony Buck ve Lloyd Swanton’dan oluşan kümenin müziği, büyüleyici bir biçimde yavaş yavaş çözülen uzun soluklu doğaçlamalara sahip.

 

Borusan Müzik Evi’nde analog seslerin yankılanacağı bir konser

Borusan Müzik Evi’nde analog seslerin yankılanacağı, Serge Modular’ın 50. yılının kutlanacağı bir konser müzikseverleri bekliyor. Berlin ve Amsterdam’da yaşayan Thomas Ankersmit’in çalışmaları, çoklukla analog synthesizer, radyo dalgaları ve başka elektronik ses kaynakları etrafında gelişiyor. Ankersmit, serge synthesizer’dan yükselen analog sesleri 8 Aralık Cuma günü, saat 21.00’de dinleyenlerle buluşturacak.

 

2024’ün birinci konuğu ABSTRA

Borusan Müzik Evi’nde yeni yılın birinci konuğu ABSTRA! Avangart caz, free jazz ve özgür doğaçlama üzere müziklerden beslenen ve milletlerarası sanatçı dostlarıyla doğaçlama konserler vermeye devam eden ABSTRA, Matthias Schubert’le birlikte 20 Ocak Cumartesi günü, saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’ne konuk olacak. ABSTRA, konuk sanatkarlar ile yakaladıkları ahenk ve uyumsuzluğun, istikrar ve dengesizliğin yarattığı seslerin yer içindeki seyahatlerini bahis alıp teknoloji ögelerini müziğinde ağır olarak kullanıyor. 

 

Kemençe ve viyolonselin sesi çağdaş bir üslupla birleşiyor

Ödüllü bir kemençe ve Girit liri icracısı, bestekar ve akademisyen Emine Bostancı, Dareyn isimli projesiyle 23 Şubat Cuma günü, saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’ne konuk oluyor. Dareyn, İstanbul ve İpek Yolu’ndan gelen klasik müzik mirasıyla kemençenin ve viyolonselin seslerini çağdaş bir üslupla birleştiren bir proje. Kişinin hayat, mevt ve benliğine ilişkin öyküsünü keşfetmeye odaklanıyor. Emine Bostancı, Maya Fridman, Franz von Chossy ve Vinsent Planjer, çalgılarına olan hakimiyetleri ve dikkat çeken performanslarıyla Borusan Müzik Evi’nde büyüleyici bir ses ortamı yaratmaya hazırlanıyor.

 

Besteci ve gitarist Mert Pekduraner, pahalı grubuyla Borusan Müzik Evi’nde

Yurtiçi ve yurtdışındaki birçok projede karşılaştığımız bestekar ve gitarist Mert Pekduraner, kıymetli müzisyenlerden oluşan grubuyla 24 Şubat Cumartesi günü, saat 21.00 Borusan Müzik Evi’nde! Venedik Bienali için bestelediği “Kıyı” isimli modülü ve akabinde gelen stüdyo albümleri ile kendine has dinleyici kitlesini oluşturan Mert Pekduraner, takım arkadaşlarıyla birlikte Doğu ile Batı ortasındaki seslerin peşinden gidecekleri bir performansla dinleyici karşısında olacak.

 

Borusan Müzik Evi’ne özel olarak gerçekleştirilen bir proje: “Yoklar”

Mimarlık ve onarım eğitimini müzikle birleştirmiş olan Başak Yavuz ile fotoğraf eğitimini, sinema tecrübesi ve sahne dizaynlarıyla birleştirmiş olan yönetmen Serdar Yılmaz, disiplinler arası üretimdeki akışkanlığı performans ve tasarım aracılığıyla araştırdıkları ve Borusan Müzik Evi’ne özel olarak gerçekleştirdikleri “Yoklar” ile 1 Mart Cuma günü, saat 21.00’de sahnede olacak. Dünya insanlığının bölünmüşlüğünden yola çıkan “Yoklar”, manasını arayan çağdaş insanın, elindeki karşılıklara gerçek soruları bulabilmek için çıktığı seyahatinde yaşadığı çabayı anlatıyor.

 

“Yok mu, Var” isimli yapıtın Türkiye prömiyeri Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek

Pek çok kere Borusan Müzik Evi’nde müzikseverlerle buluşan Hezarfen Ensemble, 2022 yılında Bristol’de dünya prömiyeri yapılan, Yiğit Özatalay’ın kendileri için bestelediği Yok Mu, Var isimli yapıtının Türkiye prömiyerini 15 Mart Cuma günü, saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde gerçekleştirecek. Topluluk, prömiyerin yanı sıra Francesco Filidei, Özkan Manav, Deniz Güngören ve Luciano Berio düzenlemesiyle Kurt Weill’ın yapıtlarını seslendirecek.

 

Burak Malçok, “Saklı Nefes” albümündeki parçaları Borusan Müzik Evi’nde paylaşacak

2016 yılının Mayıs ayında birinci albümü “Saklı Nefes” ve 2020’de yayınladığı “Rebirth” teklisiyle kendi müziğini farklı kitlelerden ulusal ve milletlerarası dinleyicilerin beğenisine sunan Burak Malçok, ney seyahatinde kendini her daim öğrenmeye ve yeniliğe açık bir sanatçı olarak tanımlıyor. 2016 yılında çıkan “Saklı Nefes” albümü, birebir yıl World Music Charts Europe listesinde yüksek düzeylerde yer aldı. Ney icraları ile elektronik müziği sentezleyen Burak, her birinin kıssası olan bu albümündeki kesimleri çok pahalı müzisyen dostlarıyla birlikte 29 Mart Cuma saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde, müzikseverler ile paylaşacak.

 

Black Pencil, “Into Space” albümleri ile Borusan Müzik Evi’nde

Borusan Müzik Konutu, tabiatın sunduğu hoşluklar etrafında ilham verici bir repertuvar seçkisi ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Opus Klassiek tarafından “zıtlıklarla dolu, farklı, maceracı, grotesk ve şaşırtıcı” olarak nitelenen Black Pencil“Into Space” ile Borusan Müzik Evi’ne konuk oluyor. 2022’nin Nisan ayında dünya prömiyeri gerçekleştirilen albüm, 25 Nisan Perşembe günü, saat 21.00’de Türkiye’deki müzikseverler ile birinci sefer buluşacak. 

 

Uluslararası Caz Günü, “Unstable” albümünün tanıtım konseriyle kutlanıyor

Borusan Müzik Konutu, bu yıl Milletlerarası Caz Günü’nü bir albüm tanıtım konseriyle kutluyor. Uğur Güneş’in “Unstable” albümü, Borusan Müzik Evi’nde dinleyicilerle birinci kere buluşacak. İzmir’de doğan müzisyen Uğur Güneş, klasik müzik eğitimi sırasında ilgi duyduğu caz müziğinin hem bestekar hem de yorumcu olarak peşinden giderken bu akşam kendi bestelerinden oluşan “Unstable” albümünü müzikseverlerin beğenisine sunacak. Tolga Alım trompette, Hans Andersson bas gitarda, Ateş Tezer ise davulda Uğur Güneş’le birlikte sahnede olacak. 30 Nisan Salı günü, saat 21.00’de gerçekleşecek bu özel konser, Joy Jazz ve Borusan Klasik radyolarından yapılacak yayınla canlı olarak da dinlenebilecek. 

 

Pep Talk ve Böseblick Borusan Müzik Evi’nde

Cansu Tanrıkulu ve Korhan Erel’in birlikteliğinden ortaya çıkan, 2019 yılında kurulan bir avant-pop ikilisi olan Pep Talk, şiir, absürdist metin, elektronikler, efekt ve daha birçok ses ve fikir yaratma aracını kullanarak müzikler üretiyor. Böseblickise her üyesi, farklı kökenleri ve çeşitli elektronik evrenleriyle iç içe geçmiş çeşit müzikal tesirler yelpazesini kapsayan farklı bir geçmişe sahip. Topluluk, akıcı anlatılar yaratmak için musique concrete, avangart vokal performans, sentezlenmiş sesler ve çağdaş müzik ögelerinden yararlanıyor. 3 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek aktiflikte saat 21.00’de Pep Talk, 22.15’te ise Böseblick, Borusan Müzik Evi’nde olacak.

 

Sezonunun son konserinde Türk elektronik müziğinin bayan bestekarları konuk ediliyor

Bu dönem Borusan Müzik Meskeni, bir diğer albüm tanıtım konserine daha konut sahipliği yapıyor. Döneminin son konserinde, elektronik müzik alanında yaptıkları çalışmalarla takip edilen ve takdir gören bayan müzisyenler konuk ediliyor. Belçikalı plak şirketi Sub Rosa Records etiketiyle yayımlanan toplama albümde, yeni jenerasyonun elektronik müzik alanında 15 bayan bestekarının yapıtları yer alıyor. Küratörlüğünü Batur Sönmez ve Fazilet Helvacıoğlu’nun yaptığı Türk Elektronik Müziğindeki Bayan Besteciler albümünün tanıtımı, 11 Mayıs Cumartesi 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek. Yenilikçi atılımlara ve bayan bestekarların müzik bölümündeki görünürlüğünü ortaya koymayı amaçlayan bu albümden altı sanatçı, bu konserde müzikseverlerle bir ortaya gelecek. 

 

Yeni dönemde sahnelerinde pek çok kıymetli sanatçıyı ağırlayacak olmaktan büyük bir memnunluk ve heyecan duyduğunu belirten Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay, yeni dönem programı hakkında bilgi verdi: “Borusan Müzik Evi’nde bu yıl yeniden yesyeni seslerle ve alternatif müzik çeşitleriyle çevrili bir programımız var. 2023-24 döneminde da sıradışı topluluklara, yerli ve yabancı pek çok sanatkara kapılarımızı açacağız. Türkiye prömiyerlerine ve albüm tanıtımlarına konut sahipliği yapacağız. Albüm tanıtım konserlerimizden biri, Milletlerarası Caz Günü kapsamında gerçekleşecek. Ayrıyeten Kod Müzik işbirliğiyle yürüttüğümüz Nova Muzak serisine bu yıl da devam ediyoruz. Borusan Müzik Evi’nde bu dönem Black Pencil, ensemble XXI. jahrhundert ve Serge Modular’ın 50. yılını kutlayacağımız konserde yer alacak Thomas Ankersmit üzere birinci kere ağırlayacağımız konuklarımız olacak. Dönemin son etkinliğinde bizler için de son derece manalı bir albüm tanıtım konserine konut sahipliği yaparak Türk elektronik müziğindeki bayan bestecilerimizi konuk edeceğiz. Yenilikçi atılımlara ve bayan bestekarların müzik dalındaki görünürlüğünü ortaya koymayı amaçlayarak oluşturulan, konserle birebir ismi taşıyan bu albümde yer alan altı sanatçı, bu konserde İstanbullu müzikseverlerle bir ortaya gelecek.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
12 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?