Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

“Buz Banyosu” Çılgınlık mı, Şifa Kaynağı mı?

“Buz Banyosu” Çılgınlık mı, Şifa Kaynağı mı?


Bazı ünlülerin buzlu su dolu küvete girmesiyle son devirde popülerlik kazanan buz banyosu pek çok yararının yanı sıra ehil şahısların nezaretinde uygulanmadığında sıhhatiniz için büyük riskler de taşıyor. 

 

Sporcuların uzun yıllardır kullandığı “buz banyosu” sistemi son devirde birtakım ünlülerin toplumsal medya hesaplarından paylaştıkları buz dolu küvete girme imajları ile tanınan bir bahis haline geldi. Buz banyosu ve soğuk duşun yararları bilim dünyası tarafından uzun müddettir bilinen bir şey lakin bilhassa buz banyosunun uzman olmayan bireyler tarafından yapılması değerli sıhhat meselelerine da yol açabiliyor. 

 

Yüzyıllardır bilinen buz banyosunun dünya genelinde son 10 yılda trend olmasını sağlayan Hollanda’lı Wim Hof, kendi geliştirdiği Wim Hof Metodu’un tesirini, Everest dağının son kampına kadar üzerinde yalnızca bir şort ile tırmanarak kanıtlamış. Wim Hof Metodu, özel bir nefes tekniği ve buzlu su yahut soğuk duşun birleşiminden oluşan bir teknik. 

 

Hipertansiyon ve kalp hastaları uzak durmalı

Türkiye’de Wim-Hof Metodun temsilcisi ise Wim-Hof Akademi’den Eğitmen sertifikası alan tek Türk Doruk Taraktaş, hekimlerin buzlu küvetleri Hipertansiyon ve kalp hastaları için katiyetle önermediklerini belirtiyor. Taraktaş’a nazaran buzlu küvete girme çalışmasının kesinlikle bunun eğitimi almış soğuk çalışmalarında uzmanlaşmış eğitmenler ile yapılmalı. 

 

Buzlu küvet birçok kişi için çok korkutucu gözükse de, Wim Hof Metod eğitimlerinde, gayenin buzlu suya girmek olmadığı, soğuk su ve WHM nefes çalışmasını kullanarak nasıl güçlü bir irade ve sağlıklı bir vücudu oluşturabileceğiniz, gerilime karşı nasıl denetimi ele alacağınız ve gerçek potansiyelinizin sandığınızdan ne kadar büyük olduğu öğretiliyor. 

 

Wim-Hof metodunda asıl emel gerilimli ve konforsuz bir durumun içinde (burada soğuk su), denetimde kalabilen, gerilime karşı çok güçlü bir zihin ve vücut yaratmak. İradeli bir formda nizamlı nefes ve soğuk çalışmaları ile tüm rahatsızlıkların kökü kronik gerilim denetimi ve gerilime karşı zihinsel ve bedensel güçlenme başlıyor. Wim-Hof metod çalışması ile ilgili en ayrıntılı bilgiler wimhofmethod.com/ sitesinde İngilizce olarak yer alıyor. Türkçe olarak en geniş kaynak ise doruktaraktas.com/ . 

 

Buzlu küvet yoksa soğuk duş da olur

Buzlu küvete girme çalışmasının pek çok kişi için hem teknik hem maddi açıdan her gün yapılabilecek bir antrenman olmadığını belirten Taraktaş, her gün çok kısa soğuk duşlar alarak soğuk suyun tüm yararlarından yararlanabileceğimizi söylüyor. Lakin kilit noktanın irade ve süreklilik göstermek olduğunu da ekliyor. 

 

“Güçlü bir bağışıklık sistemi ve gerilimi denetim edebilen bir zihin yapısı için disiplinli bir halde her gün 30 saniye soğuk duş yeterli” diyen Doruk Taraktaş, bu işe başlamak isteyenlere “hiç zorlamadan, çok küçük adımlarla” çalışmalarla başlanmasını öneriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
15 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?