Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Egeli Bilim İnsanlarından “Bakteriyel İletişimin Düzenlenmesi ile Hastalıkların Kontrolü”ne Yönelik Proje

Egeli Bilim İnsanlarından “Bakteriyel İletişimin Düzenlenmesi ile Hastalıkların Kontrolü”ne Yönelik Proje


Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Yaşa’nın yürütücülüğünü yaptığı “Vibrio Harveyi’de Quorum Sensing Master Regülatörü LuxR Proteinine Karşı Anti-virülans Aptamerinin Geliştirilmesi” başlıklı proje,  2023 yılı “TÜSEB Temel Ar-Ge Takviye Programı-B Kümesi Ar-Ge Proje Çağrısı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı. 

Proje grubunu makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Değerli akademisyenlerimiz toplum sıhhatine ve bilime katkı sağlayan projeler üretmeye devam ediyor. Prof. Dr. İhsan Yaşa hocamız ve grubu, son derece değerli bir global sıhhat sorunu olan antimikrobiyal dirence yönelik alternatif bir yaklaşım çalışması yürütüyor. TÜSEB tarafından desteklenmeye uygun bulunan projeleri için Prof. Dr. İhsan Yaşa hocamızı ve takımını tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi. 

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yaşa, “Günümüzde hastalıklarla uğraşta en aktif silahlarımız olan antibiyotiklere karşı oluşan ve süratle gelişen antimikrobiyal direnç, beşerler, hayvanlar ve çevresel faktörlerle ilişkili global bir sıhhat sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Kullandığımız antibiyotiklerin etkisiz hale gelmesi durumunda nasıl bir tedavi uygulanılacağı derdi sıhhat başta olmak üzere tüm kesimlerde giderek artıyor. Antimikrobiyal direnç sorunu temelinde, insan-hayvan-çevre orta yüzündeki sıhhat tehditlerinin tahlilinin lakin multidisipliner çalışmalar ile mümkün olabileceği çok aşikardır. Tek Sıhhat stratejisi; direncin ortaya çıkışı, çoklu-ilaç dirençli patojenlerin bulaşma dinamiklerinin anlaşılması ve bunlara yönelik tahliller geliştirilmesini sağlayacak yegâne yaklaşımdır” dedi. 

“Antimikrobiyal direnç ile gayrette alternatif bir yaklaşım: Bakterilerde hücreler ortası bağlantının yönlendirilmesi’’

Prof. Dr. Yaşa, “Bakteriler, kolay yapılı canlılar olmasına rağmen ürettikleri kimyasal hususlar aracılığı ile bir ortamdaki toplam sayılarını algılayabilir ve hastalık yapma işlevlerini düzenleyebilirler. Bakterilerde virülans faktörlerinin düzenlenmesi hayli karmaşık bir metabolik süreçtir ve bu süreç her bir grup/türe has olarak Quorum Sensing (QS) düzenekleri tarafından düzenlenmektedir. Antimikrobiyal direnç ile çabada QS sisteminin düzenlenmesinin hedeflendiği yaklaşımlar muvaffakiyet potansiyeli en yüksek stratejilerden biridir. Bu hedefle projemizde, QS sistemi en güzel aydınlatılmış çeşitlerden birisi olan Vibrio harveyi modelinde bakteriyel QS düzeneğini hedefleyen bir anti-virülans stratejisi ile kimi virülans özelliklerinin denetim altına alınmasını hedefliyoruz. Bu yaklaşımın,  insan ve hayvan sıhhati üzerine tesirli öbür birçok Gram negatif bakterinin patojenitesinin denetiminde uygulanabileceğini umuyor ve birebir formülle misal eserlerin süratlice geliştirilebileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Proje takımında araştırmacı olarak EÜ Fen Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Evran, Öğretim Vazifelisi Dr. Burhan Bora ve EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Araştırma Vazifelisi Asiye Esra Eren Eroğlu yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
21 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?