Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Göz Tembelliği Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Göz Tembelliği Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Semptomları çok ileri olmaması halinde şikayet haline gelmeyen lakin değerli bir sorun olarak göz tembelliği nedir? Nasıl teşhis edilir ve tedavi formülleri nelerdir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Emrah Mat, bahis hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

Göz tembelliği, çocukluk devrinde gelişen ve ekseriyetle bir gözün başkasından daha az net görmesine neden olan bir göz hastalığıdır. Çocukların görme yeteneğini etkileyebilen yaygın bir durumdur ve erken teşhis ve tedavi gerektiren bir sıkıntıdır. Olağanda, çocuklar her iki gözlerini de kullanarak gördükleri manzaraları beyinlerinde birleştirirler, lakin göz tembelliği durumunda bir göz başkasına nazaran daha zayıf görme yeteneğine sahiptir. Bu sorunun nedenleri ortasında göz kayması (şaşılık), gözlük numaralarındaki farklılık, göz kapağı düşüklüğü yahut doğumsal katarakt bulunabilir.

Göz Tembelliğinin Nedenleri

Göz tembelliğinin nedenleri çeşitlilik gösterir. Bu sorunun en yaygın nedenlerinden biri, gözlerin düzgün hizalanmaması, yani şaşılıktır. Şaşılık, her iki gözün tıpkı maksada odaklamaması sonucu ortaya çıkar ve bu, bir gözün daha fazla kullanılmasına yol açarak başka gözün tembelliğine neden olabilir. Ayrıyeten gözlük numaralarındaki büyük farklılıklar da göz tembelliğine yol açabilir. İki göz ortasındaki numara farkı, beyindeki imajları birleştirme sürecini zorlaştırabilir ve bu da bir gözün ihmal edilmesine sebep olabilir. Bunun dışında, göz kapağı düşüklüğü yahut doğumsal katarakt üzere yapısal meseleler da göz tembelliği riskini artırabilir. Bilhassa çocuklarda bu nedenlerle ortaya çıkan göz tembelliği, erken teşhis ve uygun tedavi ile düzeltilmesi gereken bir problemdir.

Erken Teşhis ve Tedavi

Erken teşhis ve tedavi, göz tembelliği probleminin muvaffakiyetle üstesinden gelinmesi için kritik bir kıymete sahiptir. Çocukluk devrinin birinci yıllarında, 8-9 yaşlarına kadar olan bu periyot, göz tembelliği tedavisinin en tesirli olduğu vakit dilimini işaret eder. Tedavi sürecine başlamadan evvel, tembelliğe neden olan hastalık yahut durumun öncelikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Örneğin, şaşılık yahut göz kapağı düşüklüğü üzere yapısal meseleler cerrahi müdahale gerektirebilir. Şayet göz tembelliği, gözlük numaralarındaki farklılık nedeniyle ortaya çıkıyorsa, çocuğa gözlük tedavisi uygulanır. Akabinde, zayıf gözün güçlenmesi için gözü kapama tedavisi başlatılır. Bu devirde yapılan tedaviler, çocuğun görme yeteneğini kıymetli ölçüde artırabilir ve kalıcı sıkıntıların önüne geçebilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi, göz tembelliği ile uğraşta kritik bir rol oynamaktadır.

Yetişkinlerde Tedavi Seçenekleri

Yetişkinlerde göz tembelliği tedavi seçenekleri bilhassa nörovizyon tedavisi ile dikkat çekmektedir. Nörovizyon tedavisi, yetişkinlerde görme tembelliğini uygunlaştırmak için tesirli bir formül olarak kullanılır. Bu tedavi, şahsa özel olarak tasarlanmış imajların ve görsel vazifelerin kullanılmasını içerir. Bilgisayar programları takviyeli olan nörovizyon tedavisi, göz tembelliğinin neden olduğu görme meselelerini maksatlar. Tedavi seansları haftada 2-3 sefer gerçekleştirilir ve tedavi müddeti birkaç ayı bulabilir. Bu formül, göz tembelliği olan yetişkinlerin görme yeteneğini artırmak için tesirli bir yol sunar. Son yıllarda özel tasarlanmış görüntü sinemaları yahut görüntü oyunları kullanılarak yapılan dikoptik tedaviler de yetişkinlerde düzgün sonuçlar vermektedir. Lakin bu tedavi yollarının daha fazla araştırmaya gereksinim duyduğunu unutmamak değerlidir. Yetişkinler için göz tembelliği tedavisi, görme kalitesini artırmak ve hayat kalitesini yükseltmek için kıymetli bir adım olabilir.

Göz Tembelliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Göz tembelliği, çocuklarda %2-4 oranında görülen bir problemdir. Göz tembelliği tedavi edilmezse, bu durum çocuğun ömür kalitesini önemli biçimde etkileyebilir. Göz tembelliği, yalnızca görme sertliğinde değil tıpkı vakitte derinlik algısında da problemlere yol açabilir. Bu, günlük ömürde kolay vazifelerin bile zorlaşmasına neden olabilir. Örneğin, merdiven inip çıkmak, objeleri yakından yahut uzaktan ayırt etmek üzere aktivitelerde zorluklar yaşanabilir. Ayrıyeten okuma, yazma, dikkat dağınıklığı üzere öğrenme ve konsantrasyon sıkıntıları da gelişebilir. Göz tembelliği, ileriki yaşlarda meslek seçimi ve kişinin hayatında kıymetli kararlar almasını etkileyebilir. Bu nedenle göz tembelliği hadiselerinin erken teşhis edilip uygun tedavi ile ele alınması, çocuğun daha sağlıklı bir geleceğe sahip olmasına yardımcı olabilir. Göz sıhhatine gereken kıymeti vermek ve sistemli göz muayenelerini yaptırmak, bu potansiyel sorunun önlenmesine katkı sağlayabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

19 Ekim 2023
24 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?