Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Harran Üniversitesi Akademisyenlerinden Büyük Başarı

Harran Üniversitesi Akademisyenlerinden Büyük Başarı


Stanford Üniversitesi tarafından her yıl dünyanın en tesirli bilim insanlarının sıralandığı güncel son liste; bilimsel, teknik ve tıbbi akademik içerik konusunda uzmanlaşmış Plos Biology Mecmuasında, Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından 4 Ekim 2023 tarihinde yayımlandı.

Dünyanın En Tesirli Bilim İnsanları Listesi, Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve takımı tarafından çeşitli bilimsel somut kriterlerin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. 22 anabilim kolu ve 176 alt bilim kolunda dünyadaki yaklaşık 10,5 milyon bilim insanının sıralanması sonucu birinci yüzde 2’lik dilime giren bilim insanlarından oluşan 2023 listesi “World Top % 2 Scientists List” tekrar güncellendi. Liste; nitelikli yayın sayısı, yayınlara yapılan atıflar, h-indeksi, hm-indeksi ve makalenin yayımlandığı mecmuanın tesir faktörü (impact factor, IF) üzere milletlerarası ölçütler kullanılıyor. Bu ölçütlerin dikkate alınması ile hazırlanan sıralama “Kariyer uzunluğu etki” ve “Yıllık etki” olarak iki kategoride listeleniyor.

“Yıllık etki” kategorisinde dünyanın en tesirli bilim insanları listesinde toplam 210 bin 198 bilim insanı yer alıyor. Türkiye’den 1.395 akademisyen sıralamaya girerken Harran Üniversitesinden, 7 Akademisyen de listede yer aldı. Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Hacı Mehmet BAŞKONUŞ, Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Cengiz KAYA ve Prof. Dr. Mehmet ŞENBAYRAM, Mühendislik Fakültesinden Prof. Dr. Erhan GÜNEYİSİ ve Doç. Dr. İbrahim Berkan AYDİLEK, Fen-Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. Abdullah GÖKTAŞ, Tıp Fakültesinden Doç. Dr. İsmail KOYUNCU’nun yer aldığı liste akademisyenlerin yanında üniversiteler açısından da değerli göstergelerden biri olarak kabul ediliyor.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Tahir Güllüoğlu, Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahman Dusak ve Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül’ün birlikte gerçekleştirdikleri Teknokent ziyaretinde bahse ait Konuşan Güllüoğlu; ‘‘Dünyanın en etkili bilim insanları sıralamasında %2’lik dilim içinde yer alan akademisyenlerimizin üniversitemiz ismine kıymetli ve özverili çalışmalar yaptığını’’ belirtirken; ‘‘uluslararası alanda elde edilen bu cins muvaffakiyetlerin ülkemiz ismine epeyce değerli olduğunu tabir etti. Güllüoğlu üniversitenin her yıl giderek artan akademik, toplumsal ve kültürel başarılardan duyduğu memnuniyeti lisana getirirken ‘‘dünyanın en tesirli bilim insanları listesine girmeyi başararak ülkemizi, kentimizi ve üniversitemizi gururlandıran hocalarımızı, tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum’’ dedi. Ziyarette yer alan Dusak ve Beyazgül ise akademisyenlerin başarılarından dolayı memnuniyetlerini lisana getirirken dün olduğu gibi bundan sonra da Harran Üniversitesi’nin gelişimine takviye vereceklerini vurguladılar. Heyette bulunanlar Harran Üniversitesinin ulusal ve milletlerarası alanda aktifliğinin artması ile kurumun tanınırlığının artmasında, bu çeşit başarılı örneklerde olduğu üzere kaliteli akademik çalışmalar ve çıktılarının kıymetini vurguladılar.

Yaptıkları akademik faaliyetlere gurur kaynağı olan akademisyenlere ait ayrıntılara linkten ulaşabilirsiniz:

elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/6

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
20 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?