Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Huawei Türkiye Ar-Ge Alanındaki Yükselişini Sürdürüyor

Huawei Türkiye Ar-Ge Alanındaki Yükselişini Sürdürüyor


Huawei dünya çapındaki Ar-Ge yatırımlarını sürdürürken, şirketin Türkiye’de 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren Ar-Ge merkezi de büyümeye devam ediyor. *Huawei Türkiye, Turkishtime tarafından yapılan 2022 yılı Ar-Ge harcamaları tahliline göre telekomünikasyon bölümünde Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan ikinci şirket olurken, tüm sektörlerde Ar-Ge harcamaları bakımından, 250 şirket içinde birinci 15 sıra içinde yer almayı da başardı. 

 

Ar-Ge çalışanı sayısında yükseliş

Toplam çalışan sayısının %55’i Ar-Ge çalışanlarından oluşan Huawei, her yıl artan bir grafikle gelirinin değerli bir kısmını Ar-Ge yatırımlarına ayırıyor. 2022 yılında Ar-Ge yatırımlarını, gelirinin yaklaşık %30’u düzeyine taşıyan Huawei, Turkiye’deki Ar-Ge yatırımlarına da her yıl artırarak devam ediyor.

 

Huawei Türkiye’nin Ar-Ge’deki yükselişi yalnızca harcamalarla da sonlu değil. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, toplam işçi sayısı ve en fazla bayan işçi istihdamı kategorilerinde birinci 100 şirket içinde 9’uncu sırada yer alıyor. Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi birebir vakitte, yüksek lisans ve doktoralı işçi sayısında da birinci 50 şirket içinde 11’inci sıraya yükselmiş durumda. 

 

Huawei Türkiye Ar-Ge’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zhu Yongsheng, yaptığı değerlendirmede: “Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi 2010 yılından bu yana sürdürülebilirlik odaklı teknolojik tahlillerle kıymet üretmeye devam ediyor. Huawei, bilişim dünyasının başkan şirketleri ortasında yer alıyor. Bunun en kıymetli sebebi, kuruluşundan bu yana inovasyona ve buna bağlı olarak Ar-Ge çalışmalarına verdiği kıymetle birlikte, yaptığı yatırımlardır. Yalnızca Türkiye’deki Ar-Ge merkezi harcamaları, 2022 yılında 560 milyonu aşmış durumdadır” dedi.

 

Huawei, güçlü bulut bilişim ekosistemi ile iş ortaklarının gelişimine katkı sağlıyor

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, inovasyon ve sürdürülebilirlik kavramlarına büyük değer veriyor ve teknolojik tahlillerle kıymet üretmeye devam ediyor. Kıtalar ortası bir köprü olarak konumlanan merkezde yazılım alanında inovatif projeleri hayata geçiren Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi; ‘Yapay Zeka’, ‘Mobil Servisler’, ‘Bulut Teknolojileri’, ‘4,5G’ ve ‘5G’ alanlarında ses getiren birçok fikir ve projeye imza attı. Huawei ayrıyeten ‘Yeşil Toplum’ yaklaşımı kapsamında; sürdürülebilir inovasyon, irtibat, bulut bilişim ve yapay zeka bileşenleriyle de endüstriyel iş birliklerine devam ediyor. 

 

Bulut bilişim kategorisinde de ülkemizde kıymetli yatırımlara imza atan Huawei Türkiye, ‘Everything as a Service’ yaklaşımıyla hayata geçirdiği ‘Huawei Cloud’ servisiyle, güçlü bir bulut ekosistemi oluşturmuş durumda. Böylelikle bulut bilişim özelindeki geliştirici servislerin tamamını tek noktadan sağlayan Huawei, iş ortaklarının dijital dönüşümüne de katkıda bulunuyor.  

 

Huawei, Yerleşke Elçileri ile üniversite öğrencilerini desteklemeye devam ediyor

Huawei, bilişim bölümüne yeni yeteneklerin kazandırılması emeliyle sürdürdüğü akademik işbirliklerine devam ederken, geçtiğimiz sene ilgili üniversitelerden yeni mezun olan 200’den fazla genç yeteneği de şirket bünyesine dahil etti. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tüm bunlara ek olarak, ‘Huawei Student Developer (HSD) Programı’ kapsamında, 30’dan fazla üniversitedeki ‘Huawei Yerleşke Elçileri’ aracılığıyla, öğrencilerin Huawei teknolojilerini keşfetmelerine ve bu teknolojiler eşliğinde yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmayı sürdürüyor.

 

*Turkishtime Mecmuası tarafından düzenlenen ‘AR-GE 250’ araştırması, ihracat sıralamasındaki birinci 500 firma, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na kayıtlı Ar-Ge merkezi olan firmalar ve Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’yla (KAP) AR-GE bilgilerini paylaşan firmalardan elde edilen bilgilerden oluşuyor. Elde edilen bu bilgiler, Turkishtime Araştırma Merkezi tarafından gönderilen anketlere karşılık oluşturuyor ve sıralama bu biçimde oluşuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
27 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?