Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

İngiltere’de 8,5 Yılda Kendini Amorti Eden Yatırım Fırsatı

İngiltere’de 8,5 Yılda Kendini Amorti Eden Yatırım Fırsatı


İngiltere Türk vatandaşlarına banka ve borsaya alternatif bir yatırım aracı sunuyor. Bugüne kadar Deutsche Bank, UBS üzere yatırım bankaları tarafından toplu olarak alınan çok özel emlak projelerinden artık perakende satış süreçleri de başladı. 25 yıl mühletince yıllık yüzde 10 kira garantisi de sunan bu emlak projeleri öbür tüm yatırım araçlarından daha yüksek getiri sağlıyor.

İngiltere’de bakıma muhtaçlığı olan yetişkinlere inançlı, destekleyici ve sürdürülebilir konut sağlamak hedefi ile kar maksadı gütmeden faaliyet gösteren vakıflar tarafından kiralaması yapılan daireler yatırımcıya da yüksek getiri garantisi sunuyor. Bu vakıfların bütçesi hükümet yahut mahallî belediyeler tarafından karşılanıyor.

Yeni Bir Hayat firmasının, Türk yatırımcılara sunduğu 94 daireli İngiltere’de yer alan emlak projesinde bir yahut iki yatak odalı daireler bulunuyor. Dairelerin tapu sürecinin tamamlanmasının akabinde 25 yıl kira garantisi veriliyor. Kiralama süreci devlet tarafından bütçesi karşılaman bir vakıf tarafından yapılıyor; birinci yıl için verilen yüzde 10 kira garantisini sonraki yıllar için yüzde 10’nun üzerine tüketici fiyat endeksi +1 puan olarak hesaplanıyor.  

Yeni Bir Hayat firması kurucu ve CEO’su Şevki Akaydın, İngiltere genelinde son 25 yıl içinde konut fiyatlarının 4,5 kat arttığını belirterek “Benzer artışın devam etmesi durumunda daire fiyatının 25 yıl sonunda pound bazında yaklaşık 4 kat artacağı kestirim ediliyor. Kira geliri ile birlikte yatırımın 8 katın üzerinde bir çıkar sağlayacağını öngörüyoruz” dedi.  

Tüm Birleşik Krallık içinde 4,3 milyon mesken açığı bulunduğuna işaret eden Akaydın, “Yılda 300 bin yeni konut inşa amacı saptanmış olmakla birlikte son 4 yıl içinde yılda yalnızca 200 bin yeni konut inşaatı tamamlanmış durumda. Her yıl 300 bin konut gayesine ulaşılsa bile 4,3 milyon konut açığının kapanmasının 50 yıldan fazla süreceği hesaplanmakta. Ortalama konut fiyatları yıllık ortalama maaşın 10 katının üzerinde. Kiralık konutlarda ülke genelinde yalnızca yüzde 1 kiralanmayıp boşta kalan konut bulunuyor” diye belirtti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
26 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?