Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Japon Mühendis Yoshinori Moriwaki Adana ve Osmaniye’de Deprem Eğitimi Verdi “Japonya’da İmar Barışı Diye Bir Şey Yok”

Japon Mühendis Yoshinori Moriwaki Adana ve Osmaniye’de Deprem Eğitimi Verdi “Japonya’da İmar Barışı Diye Bir Şey Yok”


‘’Yeniden Daima Birlikte Ayağa Kalkıyoruz’’ mottosuyla yeni bir devir başlatan KYK Yapı Kimyasalları’nın zelzele bölgesindeki kentlerde vereceği eğitimler sürüyor.  KYK Yapı Kimyasalları Zelzele Eğitim TIR’ı “Kaşif” ve Japon Sarsıntı Uzmanı Yoshinori Moriwaki Adana ve Osmaniye’de eğitimler verdi. 

KYK Yapı Kimyasalları öncülüğünde Japon sarsıntı uzmanı, yüksek mimar ve yüksek inşaat mühendisi Yoshinori Moriwaki’nin düzenleyeceği sarsıntı eğitimleri devam ediyor.  Moriwaki, Türkiye’nin zelzele bölgelerinde düzenleyeceği sarsıntı bilgilendirme toplantılarıyla 28 Eylül – 29 Kasım 2023 tarihleri ortasında Hatay, İskenderun, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Elbistan, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Erzincan vilayet ve ilçelerinde sarsıntı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıyor.

“Japonya’da imar barışı diye bir şey yok”

Moriwaki bu kapsamda Adana ve Osmaniye’de eğitimler verdi.  İlk durağı Adana olan Moriwaki, “Japonya’da imar barışı diye bir şey yok. Doğal gaz aramak, elektrik bağlamak için yahut çeşitli sebeplerle özel bir vergi vererek imar barışından yararlanabiliyor. Ancak bunu yapmak yerine yaptığını düzeltsin” dedi. Zelzele Uzmanı Yoshinori Moriwaki bir otelde verdiği seminerde birçok hususun üzerinde durdu. 

Moriwaki, Japonya’daki bina üretimi ve sistemleriyle Türkiye’deki bina üretimi ve sistemleri kıyaslaması da yaptı. 6 Şubat zelzelesinden yola çıkarak Japonya’da da çok büyük sarsıntılar olduğundan kelam eden Moriwaki, “Japonya’da epey fazla zelzele oluyor. Kimilerinin şiddeti çok büyük olabiliyor. Lakin buna karşın sarsıntı olduğunda biz dışarı kaçmıyoruz. Yerimizde duruyoruz ve yalnızca masanın üzerinde düşme ihtimali olan eşyaları tutuyoruz. Fakat Türkler bunu yapmıyor. Bunun yerine sarsıntı olduğunda çabucak dışarıya kaçıyorlar. Bu da çok doğal bir davranış” diye aktardı.

“Yapı stokunun yüzde 50’si yönetmeliklere uygun değil”

Moriwaki’nin ikinci durağı Osmaniye oldu. Osmaniye’de verdiği seminerde, zelzelenin nedenleri, tesirleri, ziyanlarını azaltma teknikleri, bina güçlendirme usul ve uygulamaları, zelzele anında ve sonrasında yapılması gerekenler üzere hususları anlattı. Türkiye’nin yapı karnesini değerlendirirken 21 milyonu aşan yapı stoğunun yüzde 50’sinin yönetmeliklere uygun olmadığını da aktaran Moriwaki, bunun sebebinin ‘İmar Barışı’ olduğunu söyledi. Ayrıyeten bir meslek lisesinde öğrencilerle buluşan Moriwaki, öğrencilere verdiği eğitimde Japonya’da uygulanan zelzele idaresi ve afet müdahale sistemleri hakkında da bilgi verdi. 

Moriwaki, Hatay’da başlayan ve Adana ve Osmaniye’de devam ettirdiği eğitimlerini; Kahramanmaraş, Elbistan, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Erzincan’da sürdürecek.

KYK Yapı Kimyasalları Hakkında:

Türkiye’nin başkan yapı kimyasalları firmalarından KYK Yapı Kimyasalları, 2001 yılında Eskişehir’de kurulmuştur. KYK Yapı Kimyasalları, portföyünde bulunan; yapıştırıcılar, derz dolguları, su yalıtım gereçleri, ısı yalıtım materyalleri, tamir harçları, taban materyalleri, sıvalar, astarlar, dış cephe boyaları, katkılar ve yardımcı materyalleri ile tüm Türkiye’ye ve yurtdışında 20 farklı noktaya satış gerçekleştirmektedir. KYK Yapı Kimyasalları, Eskişehir, Samsun, Adana ve Diyarbakır üretim tesislerinde yıllık 600 bin ton üretim kapasitesine sahiptir. Türkiye genelinde Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Samsun Bölge Müdürlükleri ile hizmet vererek, dağıtım, perakende ve uygulama yapan 270 ana bayi, 1.000 tali bayisi ile eserlerinin yurt genelinde penetrasyonunu sağlamaktadır. %100 yerli sermaye ile faaliyetlerine devam eden KYK şu an 116 farklı eser ve 400 eser çeşidi ile TSE, CE ve ISO evrakları ile idare sistemleri çalışmalarını yürütmektedir.

Yoshinori Moriwaki Hakkında:

Yoshinori Moriwaki, 1958 yılında Japonya’da doğdu. Yüksek mimar ve yüksek inşaat mühendisidir. Japonya’da zelzele bölgesi olan Sendai’ da 13 yıl misyon yapmış olan Moriwaki, Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği ismine İstanbul’da Marmaray ve İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü projelerindeki kontrol vazifelerinin yanı sıra; Swiss Otel Projesi, YKK Fermuar Fabrikası, Çerkezköy- Honda Araba Fabrikası, Şekerpınar – Toyota Fabrikası, Adapazarı – Toyotasa Acil Yardım Hastanesi üzere bilinen projelerde imzası bulunmaktadır.. Japon otomotiv dalının Türkiye’de yapmış olduğu yatırımların çabucak hemen hepsinde vazife almıştır. Japonya’nın en uzun asma köprüsü AKASHI inşaatını yapan Hazama Ando Corporation şirketinin İstanbul Şubesi Genel Müdürü ve Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Şubesi Genel Sekreteri olan Moriwaki, zelzele uzmanı olarak biliniyor. Moriwaki, Türkiye’nin pek çok vilayetinde birçok eğitim kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının tertiplerinde sarsıntı bilgilendirme semineri verdi.  1999 Marmara zelzelesi sonrası bir aylığına Türkiye’ye gelen ve o tarihten beri İstanbul’da yaşıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

19 Ekim 2023
70 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?