Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Karşıyaka’da “Bir Millet Uyanıyor” Sergisi Kapılarını Açtı

Karşıyaka’da “Bir Millet Uyanıyor” Sergisi Kapılarını Açtı


Aydınlanma tarihimize ışık tutan “Bir Millet Uyanıyor” standı, Cumhuriyet’in 100. yılında, Karşıyaka Belediyesi Çatı Bostanlı Stant Salonu’nda ziyarete açıldı.

 

Koleksiyon ve arşivlerden seçilen fotoğraf, doküman, gazete ve eşyalar eşliğinde hazırlanan “Bir Millet Uyanıyor” standı, ağır ilgiyle karşılandı.

 

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay “Türkiye Cumhuriyeti’mizin 100. yılını görebilme talihine sahip olmuş bir kuşağız biz. Türkiye Cumhuriyeti, kurtuluş, kuruluş ve sonrası bakımından sözcüğün tam manasıyla bir mucizedir.” dedi. Karşıyaka Belediyesi’nin geçen yıl kente kazandırdığı Çatı Bostanlı Stant Salonu’nda, Cumhuriyet’in 100. yılı anısına hazırlanan “Bir Millet Uyanıyor” standı ziyarete açıldı. 

 

Cumhuriyet ihtilallerinin anlatıldığı, aydınlanma tarihimize ışık tutan standın açılış merasimine; Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay ile birlikte CHP Karşıyaka İlçe Lideri Levent Güçlü, Muharip Gaziler Derneği Karşıyaka Şubesi idaresi, meclis üyeleri, standa katkı sunan İpek Cabadak, Nazmi Şurgun, Yavuz Özmakas, Ali Özpalanlar, Cem Karagözlü, Zafer Falay ve ailesi ile Karşıyakalılar katıldı. Açılışın akabinde tüm iştirakçiler, küratör Aybala Yentürk ve proje koordinatörü Nejat Yentürk’ün eşliğinde sergiyi gezdi. 

 

“CUMHURİYET’İN 100 YILINI GÖREBİLMİŞ ŞANSLI BİR NESİLİZ”

Cumhuriyet bedellerinin hatırlanması ve hiçbir vakit unutulmaması gerektiğini vurgulayan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Bugün yaşadığımız özgürlüğün, bağımsızlığın, kişisel ve toplumsal hakların, bilimde ve sanatta ulaştığımız sonuçların, kısaca hayatın her alanındaki kazanımlarımızın temelinde, 100. yılını kutladığımız Cumhuriyet var. Türkiye Cumhuriyeti, kurtuluş, kuruluş ve sonrası bakımından sözcüğün tam manasıyla bir mucizedir. Az vakitte çok iş yapmanın, 10 yılda 15 milyon genç yaratmanın, tarihin çöplüğüne yuvarlanacakken kısa vakitte çağdaş dünyada onurlu bir yer edinmenin yaşanmış destanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’mizin 100. yılını görebilme bahtına sahip olmuş bir kuşağız biz. Bunun değerini kesinlikle bilmeli, idrak etmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti nedir, cumhuriyet nedir? 100 yıl geriye gittiğiniz vakit, tiyatro kapısında içeriye bayan girmesin diye nöbet tutulan bir durumdan; bugün bayanlar ve erkekler olarak haremlik ve selamlık formunda oturmayan, bu türlü bir şeyi aklından dahi geçirmeyen bir ülkeye dönüşmenin öyküsü doğal ki cumhuriyettir. Cumhuriyet; bağımsızlık savaşının, özgürlük savaşının kahramanca verilen kurtuluş savaşının sonrasında onurlu bir devleti kurmanın kıssasıdır. Bu öykünün hepimizin ismini bildiği hatırladığı çok ancak çok bedelli sahipleri, kahramanları var. En başta Atatürk’ümüz, fakat onunla birlikte ismi bilinen bilinmeyen tahminen binlerce, tahminen on binlerce tahminen yüzbinlerce kahraman. Bunların ortasında öyküsü anlatılacak, hatırlanacak o kadar çok şey var ki bu stant salonunun tahminen bin katı büyüklüğünde bir salon yapsak her birinin kıssasını başka ayrı sergilemek istesek tahminen o da yetmeyecektir. Bizler Cumhuriyet’in 100. yılı vesilesiyle bir şeyleri hatırlayacaksak, muhtemelen dünyaya gelmiş en büyük devrimcinin kurduğu Cumhuriyet’in onurlu milletinin mensupları olduğumuzu hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu hiçbir vakit unutmayıp yaşadığımız her an bunun manasını hissetmek ve hissettirmek için uğraş göstermemiz gerekiyor” dedi. 

 

“YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ”

Açılış heyecanını yaşayabilmek için sergiyi bilhassa evvelden gezmediğini belirten Lider Tugay, “Çok hoş bir çalışma yapıldığına yürekten inanıyorum. Sevgili Aybala Yentürk ve Nejat Yentürk fikir olarak ve yapılanma manasında bu standın yaratıcılarıdır. Her ikisi de uzun yıllardır tanıdığım, araştırmacı koleksiyoner, küratör aslında Türkiye’nin tarihine gönül vermiş ve tarihinde kapalı kalmış noktaları açığa çıkarmak üzere efor göstermiş çok kıymetli insanlardır. Ne kadar şanslıyız ki burada onlarla birlikte çalışma gerçekleştirerek standımızı yurttaşlarımızın hizmetine sunabildik. Bu stantlar büsbütün Karşıyaka Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla, çalışanlarının emekleriyle oluşturuldu. Özveri ile çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Umuyorum, içeride göreceğimiz o 15 yıllık fırtına, önümüzdeki 15 yıl da, 25 yıl da tahminen 55 yıl da o denli bir essin ki buradan çıkan hak, hukuk, adalet, bilim, sanat bütün dünyayı aydınlatsın. Tüm yurttaşlarımızı, Türk ihtilalinin hikayesine şahit olmaya bekliyoruz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!” diye konuştu. 

 

BİR ULUSUN DOĞUŞU

“Bir Millet Uyanıyor” standı, Cumhuriyet’in ilan edilişinden Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği 1938 yılına kadar uzanan on beş yıllık sürece odaklanıyor. Bitmek bilmeyen savaşların, salgın hastalıkların, yokluğun ve cehaletin pençesinden alınan bir halkın; yanmış, yıkılmış bir ülkenin yeni bir dinamizmle var olma gayretinin anlatıldığı stant, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucu takımlarının ellerinde, dünyanın şaşkın bakışları altında yeni bir devletin ve ulusun doğuş hikayesini aktarıyor. Cumhuriyet’in birinci yıllarındaki endüstrileşme gayretlerine ve toplumdaki radikal dönüşüme eğilirken aydınlanma yolunda atılan adımları ve devrin ruhunu anlatıyor.

 

NEFES KESEN DEVRİMLER

Birbiri arkasına, nefes kesercesine gerçekleştirilen ihtilallere, uygulanan siyasi ve ekonomik kararların gündelik hayattaki yansımalarına, geleceğine sahip çıkan kuşağın yapıtı olan genç Cumhuriyet’e tanıklık eden stant, ziyaretçileri Cumhuriyet gençliğinin o eşsiz coşkusunu tekrar yaşamaya, değişime dair inancı ve gücü daima birlikte hatırlamaya davet ediyor.

Küratörlüğü Aybala Yentürk tarafından gerçekleştirilen ve çok sayıda koleksiyon ve arşivden seçilen fotoğraf, doküman, gazete ve eşyalar eşliğinde hazırlanan standın kurgusunda İzmir ve Karşıyaka bilhassa ön plana çıkarılıyor.

 

YOĞUN DESTEK

Sergiye araştırmaları, arşiv ve koleksiyonları ile katkıda bulunanlar ortasında Aybala ve Nejat Yentürk, Bedri Cumhur Doğu, Yavuz Çorapçıoğlu, Zafer Falay, Haldun Cezayirlioğlu, İpek Cabadak, Nazmi Şurgun, Ahmet Gürel, Vehbi Moğol, Cem Karagözlü, Hür Efe Müzecilik, Ali Özpalanlar ve Yavuz Özmakas’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, İnönü Vakfı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı ve Salt Araştırma üzere kurumlar yer alıyor.

Proje uyumunu Nejat Yentürk’ün üstlendiği standın tasarım ve heyetim süreci tümüyle Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Kapıları 19 Mayıs 2024 tarihine kadar açık kalacak olan Bir Millet Uyanıyor standı, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.30, perşembe günleri ise 10.00-20.00 saatleri ortasında ziyaret edilebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
71 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?