Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Kaygınızı Doğru Yönetip Fırsata Çevirebilirsiniz

Kaygınızı Doğru Yönetip Fırsata Çevirebilirsiniz


Dert, tehlike ya da tehdit olarak algılanan durumlarda kişinin his ve davranışlarına tesir eden sağlıklı ve doğal bir reaksiyon olarak tanımlanıyor. Temelinde dehşet duygusu yer alan tasayı kaygıdan ayıran en kıymetli öge ise kişinin ortada somut bir tehlike yokken de daima huzursuz ve huzursuz hissetmesi olarak tanım ediliyor. Günlük hayatı etkilemesi nedeniyle çoklukla zorlayıcı bir durum olarak isimlendirilse da, aslında tasa hakikat yönetildiğinde yararlı ve fonksiyonel olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Psikoloji (klinik) Kısmı’ndan Uzman Klinik Psikolog Eda Atay, derdin yanlışsız yönetilmesi hakkında merak edilenleri paylaştı.

 

Kaygı sanılanın bilakis sağlıklı olabilir

Kaygı aslında hayatta kalma güdümüzün doğal bir modülüdür. Organizmamızın savaşma -kaçma yansısıdır, bizi inançta tutmaya fayda. Makul ölçüde ve denetim edilebilir ise sağlıklıdır hatta esirgeyici fonksiyonu bile vardır. Bireyin mümkün risklere karşı daha dikkatli olmasını, durumu uygun tahlil etmesini ve olaylar karşısında hakikat halde konumlanmasını sağlar. Birebir vakitte motivasyon verici ve harekete geçiricidir. Bunun için bireye gerekli enerjiyi verir, dikkatini toplamasını ve mevzuya ihtimamla ağırlaşmasını sağlar.

 

Kaygı sizi değil, siz tasayı yönetin

Bazı beşerler korkuyu daha sık deneyimlerken, kimileri ise daha az yaşar. Travmatik olaylar, sıhhat meseleleri, kalıtsal faktörler, geçmiş ömür tecrübeleri ve mizaç telaş tecrübelerimizi etkileyen faktörlerdendir. Geleceğe dair plan yapmamıza ve öngörülü davranmamıza imkan sağlayan tasanın yokluğunda ise kişi mutlak bir huzura kavuşmadığı üzere, mümkün risklere de açık hale gelir, denetimini kaybedebilir ve bu durum sağlıklı değildir.

 

 

Kaygıyı lehinize çevirmek elinizde

Kişi, tüm aksiliklerden sıyrılıp, telaşın olumlu getirilerine odaklanmak istiyorsa zorluklarla baş etme maharetlerini geliştirmeyi hedeflemelidir. Böylelikle yaşadığı endişenin yerini vakitle olumlu hisler alır ve krizi fırsata çeviren birey korkunun esiri değil, işvereni olur. Burada kıymetli olan hissedilen korkunun yoğunluğunu denetim altında tutabilmek ve bundan faydalanmaktır. Aksi halde kişi telaş bozukluğuyla karşı karşıya kalabilir, bu da giderek yıkıcı bir hal alır. Tasa seviyesi günlük ömrü olumsuz etkileyen bir noktaya ulaşmışsa ve bu hisle fazlaca meşgul olan kişi yapacaklarına bir türlü odaklanamıyorsa bu türlü bir tabloda telaş bozukluğu akla gelmelidir. Bu durumda bir uzmanla görüşerek ruhsal dayanak alınması uygun olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki, büsbütün dertsiz bir ömür hayal etmek gerçekçi bir beklenti olmayacağı üzere, sağlıklı da değildir.

 

Kaygıya karşı harekete geçin 

Süreci hakikat yönetmek ismine, sistemli bir hayat yaşamak ve bunun için kimi rutinler oluşturmak çok değerlidir. Bu noktada yatış-kalkış saatlerini belirleyerek kaliteli bir uykuya kıymet vermek, açık havada yürüyüş yapmak, meditasyona ve nefes sağlayacaktır.

 

Aile ve yakın etraf takviyesi çok önemli

Anksiyete bozukluğu yaşayan bireylerin yakın etrafı de bu durumdan ağır bir formda etkilenebilir. Başına makûs bir şey gelecek ve geçmeyecek formunda düşünen birey, bu durumu yaşamamak için kendini geri çekerek hem kendisinin hem de etrafının hayatını kısıtlama eforu içine girebilir. Bu durum kişinin korkusunu anlayamayan yakınları için yersiz görülebilir ve gereğince anlaşılamayabilir. Telaş bozukluğu yaşayan kişinin etrafı ile toplumsal bağlantılarının bozulmaması ismine yakınlarının hastanın yaşadığı bu durumu kabul etmesi ve elinde olmadığını fark etmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, bizler için kolay olan birtakım durumlar, anksiyete bozukluğu yaşayan bireyler için hiç de kolay olmayabilir. Kelam konusu şahsa karşı sabırlı olunması ve desteklemesi epey kıymetlidir lakin yardımcı olmak ismine tavsiyede bulunmak, baskı yapmak, bireyin yaşadığı durumu hafifletmeye çalışmak ya da aksini ispata çabalamak yararlı olmayacaktır. Bunun yerine bireyi bir uzmandan yardım alması için psikoterapi konusunda yüreklendirmek gerekir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

19 Ekim 2023
25 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?