Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Kimlik Avı Saldırılarında Yeni Zerofont Tekniği Tespit Edildi

Kimlik Avı Saldırılarında Yeni Zerofont Tekniği Tespit Edildi


Kimlik avı atakları, kişi yahut kuruluşların şahsî ve zımnî bilgilerini çalmak isteyen siber hatalıların en fazla başvurduğu formüller ortasında yer alıyor. Gönderdikleri e-postalarla kullanıcıları makus gayeli yazılım içeren bir temasa yönlendiren saldırganlar, yeni taktikler geliştirmeye devam ediyor. Siber güvenlik araştırmacıları, siber hatalılar tarafından e-postalar aracılığıyla ziyanları dataları gizlemek için kullanılan şaşırtan yeni bir taktiği ortaya çıkardı. Öğrenciler tarafından makalelerin söz sayısını yapay olarak artırmak için kullanılan ZeroFont yazılımı, berbat gayeli yazılım bulunan e-posta içeriklerinin gizlenmesi için kullanılıyor. Bu tekniğin kimlik avı hücumlarında kullanılmasının tasa verici bir prensip işaret ettiğini belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, yeni ZeroFont tekniği hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıyor.

 

Hassas datalara ve oturum açma bilgilerine erişim sağlamak için saygın kuruluşları taklit eden siber hatalılar, kimlik avı ataklarıyla kişi ve işletmeleri amaç almaya devam ediyor. Saldırganlar, zararsız görünen e-postalarla kişi ve kuruluşları makus maksatlı yazılım içeren bir temas adresine yahut düzmece bir web sitesine yönlendiren taarruz kampanyaları düzenliyor. Birkaç kolay güvenlik prosedürü ile kolaylıkla önlenebilen bu taarruz tipi, kimlik avı ataklarına yeni bir boyut getirecek tehlikeli bir teknik içeriyor. Siber güvenlik araştırmacıları tarafından fark edilen bu sistem, saldırganların makus gayeli e-posta içeriklerini gizlemek için makalelerdeki söz sayısını artıran ZeroFont yazılımını kullandığını gösteriyor. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, “Kişilerin ZeroFont tekniğinin varlığı ve risk potansiyeli hakkında bilgisiz kalması, kimlik avı ataklarında istikrarın radikal bir biçimde siber hatalıların lehine değiştirebilir.” açıklamasında bulunarak yeni ZeroFont tekniği hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıyor.

 

E-Postalardaki Ziyanlı İçerikler Görünmez Hale Geliyor

Saldırganlar bu teknik sayesinde e-posta bildirilerinde yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlayarak görünmez karakterler yahut sözler yerleştiriyor ve ziyanlı içeriklerin kullanıcılar tarafından fark edilmesini engelliyor. Microsoft Outlook dahil olmak üzere birden fazla e-posta platformunda görülen bu metot, ileti ön izlemelerini manipüle ederek e-postanın güvenlik aracı tarafından ”tarandığını ve garanti altına aldığını” sav eden kelamda bir imza görüntülüyor. Böylelikle kullanıcılar e-postanın inançlı olduğunu düşünerek, saldırganın talep ettiği süreçleri yapmaya başlıyor. Bu prosedür yalnızca Doğal Lisan Sürece (NLP) algoritmaları ve öbür AI güdümlü sistemler tarafından fark edilebiliyor. Kimlik avı atakları daima gelişirken, kişi ve kuruluşların en son taktiklerden haberdar olmaları ve e-posta güvenliği konusunda dikkatli bir yaklaşım sergilemeleri kritik değer taşıyor.

 

Laykon Bilişim Hakkında:

Laykon Bilişim Teknolojileri, bilişim güvenliği alanındaki profesyonel eser ve tahlilleri ile tahlil ortaklarına satış ve dayanak veren bir teknoloji şirketidir. Yenilikçi teknolojinin, tüm dallardaki hizmet sağlayıcılara, telekomünikasyon şirketlerine ve BT tedarikçilerine dağıtımını yapan Laykon Bilişim Teknolojileri, bayi kanalının teknolojiyi benimseme sürecini hızlandırmaktadır. 2016’da 500 milyon kullanıcıyı koruyan Bitdefender’in Türkiye distribütörü olarak hizmet vermeye başlayan Laykon Bilişim Teknolojileri, 2018 yılında başkan güvenlik duvarı sağlayıcısı WatchGuard, 2019 yılında felaket kurtarma ve iş sürekliliği alanında faaliyet gösteren Narbulut yedekleme tahlilleri ve 2020 yılında bilgi sızıntısı tedbire tahlili CoSoSys DLP eserlerinin distribütörlüğünü üstlenmiştir. Bilişim kesiminde uzun yıllardır müşteri sadakati ve bayi kanalı yapılanması çalışmalarında bulunmuş uzman takımı ile siber güvenlik, iş sürekliliği ve bulut tahlilleri alanında kullanıcılarına yeni teknolojiler götürmeye devam eden Laykon Bilişim Teknolojileri, gereksinim duyulan hizmetleri, gelişmekte olan teknoloji tahlilleri pazarının gerektirdiği çeviklik ve esneklikle sunma konusunda uzmanlaşmıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
19 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?