Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Kronik Ruhsal Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Mobil Uygulamalı Rehabilitasyon Programı Tasarlanacak

Kronik Ruhsal Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Mobil Uygulamalı Rehabilitasyon Programı Tasarlanacak


Ege Üniversitesi TÜBİTAK nezdinde muvaffakiyetlerini sürdürmeye devam ediyor.  Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği doktora öğrencisi Senem Önol’un yürütücülüğünü yaptığı “Kronik Ruhsal Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Geliştirilen Günlük Hayat Aktiviteleri Taşınabilir Uygulamasının Fonksiyonelliğe Etkisi” projesi, TÜBİTAK 1002 A Süratli Dayanak Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Danışmanlığını Hemşirelik Fakültesi Dekanı ve Ruh Sıhhati ve Hastalıkları  Hemşireliği Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Dönmez’in üstlendiği projede kronik ruhsal bozukluğu olan bireylerin günlük hayatta aktivitelerini planlama ve uygulamalarını sağlamaya yönelik dijital taşınabilir uygulamalı rehabilitasyon programı tasarlanacak. 

Proje takımını makamında ağırlayarak tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizde oluşturduğumuz bilimsel ekosistem bizi TÜBİTAK nezdinde başarılı kılmaya devam ediyor. Danışmanlığını Hemşirelik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ayşegül Dönmez’in üstlendiği yürütücülüğünü doktora öğrencimiz Senem Önol’un yaptığı proje TÜBİTAK’tan dayanak aldı. Hocamızı ve öğrencisini tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi. 

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Projede, kronik ruhsal bozukluğu olan bireylerin günlük hayatta aktivitelerini planlama ve uygulamalarını sağlamaya yönelik dijital taşınabilir uygulamalı rehabilitasyon programı tasarlamayı amaçlıyoruz. Rehabilitasyon programıyla, bu bireylerin ihtiyaçlarının belirlenmesi, ferdî görüşmelerle belirlenen aktivite alanlarının desteklenmesi ve taşınabilir uygulama programıyla bu aktivitelerin takibinin yapılmasını hedefliyoruz. planlanan rehabilitasyon programı bu bireylerin fonksiyonelliklerinin artırmasına katkı sağlayacak” dedi. 

Eğitim ve taşınabilir uygulama programıyla hastaların takibi yapılacak

Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalığına sahip bireylerin rehabilitasyon programlarının sürdürülebilir olmasının değerine değinen doktora öğrencisi Senem Önol, “Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran yeti yitimine sebep olan birinci 10  hastalık kümesinde yer alan şizofreni ve bipolar bozukluk bireylerde öğrenme, kendine bakım, çalışma, insan münasebetleri ve ömür marifetleri üzere birçok fonksiyonel alanda yetersizliklere, iş ve toplumsal ömürde problemlere yol açıyor. Bu nedenle bu hastalara yönelik rehabilitasyon programlarının sürdürülebilir olması büyük ehemmiyet taşıyor. Bu kapsamda yarar sağlayacağı öngörülen projemiz, Ege Üniversitesi Toplum Ruh Sıhhati Merkezinde (TRSM) tedavisi takip edilen ve merkeze kayıtlı olan hastalara yönelik günlük ömür aktiviteleriyle ilgili teorik eğitim ve taşınabilir uygulama programıyla bu aktivitelerin takibinin yapılacağı rehabilitasyon programından oluşuyor. Bu rehabilitasyon programı ile hastaların nüks sayısı ve tekrarlı hastane yatışlarının azalması, ilaç ahenginin sağlanması, fonksiyonelliklerinin ve hayat kalitelerinin artırılması, yeti yitiminin ve ailelerin bakım yükü azaltılması sağlanacak” diye konuştu. 

Sürdürülebilirlik noktasında hastalık kümesinde bakımın kesintisiz sağlanmasının da değerli olduğunu belirten Önol, “Bu doğrultuda teknolojiyle kolaylaştırılmış tedavinin, klasik tedavi yaklaşımlarına kıyasla daha tesirli ve herkes için daha erişilebilir bir alternatif olacağını düşünmekteyiz. Böylece sıhhat profesyonelleri ortasında hastayla yakın teması olan toplum ruh sıhhati hemşiresi, TRSM’de hizmet sunmasının yanında hastanın merkeze gelmediği günlerde de hastanın takibini yapabilecek. Gerçekleştirilecek pilot çalışmanın başarılı olması ile projenin sonraki ve kesin amaçları ortasında ülkemiz genelindeki TRSM’lerde standart rehabilitasyon programı olarak uygulanmasına öncelik etmesi hedefliyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
91 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?