Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Menopozu En Sağlıklı Şekilde Yaşamak için Altın Öneriler

Menopozu En Sağlıklı Şekilde Yaşamak için Altın Öneriler


Menopoz periyodu bir bayanın hayatının üçte birini kapsayan kıymetli bir süreçtir. Birebir vakitte bayanlarda hayatın olağan akışının doğal bir modülüdür. Menopoza girme yaşı genetik olsa da beslenme usulü, gerilim, kullanılan ilaçlar, çevresel faktörler ve iklim kaideleri bile bu süreci hızlandırabiliyor. Dünya genelinde menopoza girme yaşı 48-52 iken Türk bayanlarında ortalama yaş 46-48’e düşüyor. Bayan hayatının doğal bir süreci olan menopoz devrini sağlıklı ve memnun bir halde geçirmek alınacak tedbirlerle mümkün olabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi ve Wellness Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz Tekmen “18 Ekim Dünya Menopoz Günü” kapsamında menopoz hakkında bilgi verdi.

 

Soğuk iklimler ve ağır şartlarda yaşayan bayanlar menopoza daha erken girebiliyor

Menopoz sözcüğü Yunanca “mens (ay”) ve “pause (durmak)” sözcüklerinden türemiştir. Hormonal değişikliklerle birlikte bayanın hayatında yesyeni bir periyot başlamaktadır. Menopoz periyodu bayanlar için tıpkı bebeklik, ergenlik üzere hayatın doğal bir evresidir ve bir hastalık olarak görülmemelidir. Menopoza hangi yaşta girileceğinin temel belirleyicisi genetik olmakla birlikte; ırk, beslenme tertibi, sigara ve alkol tüketimi, doğum denetim hapı kullanımı,  doğurganlık durumu, uzun emzirme devri, adetlerin sistemsiz oluşu, travmalar, sarsıntı üzere doğal afetler, göç yaşanması menopoz periyodunu hızlandırabilir. Bunun yanı sıra, kırsal bölgede, soğuk iklimlerde ve ağır şartlarda yaşayan bayanlarda menopoz yaşı daha erkendir. Genel sıhhat durumu, radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi durumlar menopozu tetikleyebilir.

 

Menopoz devrini sağlıklı ve keyifli geçirmek mümkün

Hormonlardaki azalmalar yalnızca adet ve doğurganlıkla ilgili değil, tüm bedeni etkileyen bir süreçtir. Menopozal devirde ağır ateş basmalarının yanı sıra, yorgunluk, halsizlik, beyin sisi, ateş basmaları, terleme, uyku bozuklukları, his durumu değişiklikleri, cinsellik, kalp damar sıhhati ve endokrinolojik birtakım sorunlar meydana gelir. Bu devri en sağlıklı ve memnun halde sürdürmek için alınabilecek birtakım tedbirler, bayanın hayatında çok büyük değişiklikler yaratır. 

  • Beslenme değişiklikleri, 
  • Egzersiz, 
  • Stresten kurtulma/gevşeme,
  • Çevresel toksinlerden uzak durma ile birlikte hastalara verilecek kimi dayanak tedaviler, 
  • Uygun hastalarda kullanılan biyoeşdeğer hormon tedavisi bu devrin problemsiz atlatılmasına yardımcı olabilir. 

Bu tedbirler ayrıyeten kemik kırıkları, bilişsel işlevlerde bozukluk, Alzheimer, kalp hastalıklarına karşı da müdafaa sağlayabilir.

 

Lazer tedavileri meponoz devrinde yarar sağlıyor

Menopoz devrinde vajinal kuruluk, yanma, sık idrar yolu enfeksiyonları, idrar kaçırma ve cinsel istekte azalma belirtileri sıktır. Bu sıkıntılar için kullanılan vajinal lazer, vajina duvarında denetimli ısı hasarı yaratarak, alttan gelen taze hücreleri uyarır ve vajinanın yenilenmesini sağlar. Lazer ile cilt altında bulunan bağ dokusu uyarılmakta, kolajen ve elastin üretimi artmaktadır. Büsbütün ağrısızdır, anestezi yahut hastaneye yatış gerektirmez. PRP (plateletten güçlü plazma) hastanın kendi kanından elde edilerek vajinaya enjekte edilir ve dokuları yenilenmeye yardımcı olur. Ayrıyeten kullanılan birtakım vajinal kremler ile tedavi güçlendirilir.

 

Düzenli muayeneler menopoz periyodunda de devam etmeli

Menopoz devri şikayetlerinin tabiple paylaşılması ve semptomlardan bahsedilmesi gerekmektedir. Ayrıyeten sistemli olarak jinekolojik muayene ve ultrason, smear test, mamografi, göğüs ultrasonu, tam kan sayımı, tiroid ve karaciğer işlev testlerini içeren sıhhat denetimleri kesinlikle yaptırılmalıdır. Çok ve sık adet görme, münasebet sonrası lekelenme yahut kanaması devam etme durumunda yahut kesilmeyen uzun müddetli adet görülmesi durumlarında kesinlikle jinekolog muayenesi gereklidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
17 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?