Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Nilüfer’de Çölyak Hastalarının Beslenmesine Umut Olacak İş Birliği

Nilüfer’de Çölyak Hastalarının Beslenmesine Umut Olacak İş Birliği


Nilüfer Belediyesi ve Bursa Çölyakla Hayat Derneği’nin ortak çalışmasıyla Nilüfer’de, yüzde yüz glütensiz besin üretimi yapan tesis hayata geçirilecek. Çölyak hastaları ve glüten alerjisi olan vatandaşların beslenmesine umut olacak tesis, alakart restoran ve pastane hizmeti de verecek.

Nilüfer Belediyesi, çölyak hastaları ve glüten alerjisi olan vatandaşların ihtiyaç duydukları besinlere erişimini kolaylaştıracak örnek bir çalışmaya imza attı. Bursa Çölyakla Yaşam Derneği’nin Nilüfer’de hayata geçireceği üretim tesisi ve alakart restoran, cafe, pastane için Nilüfer Belediyesi de sorumluluk alarak dayanak verdi. Nilüfer Belediyesi’nin derneğe vereceği dayanak için Halk Evi’nde protokol imzalandı.

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ile Bursa Çölyakla Hayat Derneği Lideri Yusuf Altaylı’nın imza koyduğu protokolle 23 Nisan Mahallesi’nde, yüzde yüz glütensiz gıda üretimi yapan tesis hayata geçirilecek. Alakart restoran, cafe ve pastane hizmetinin de verileceği tesis, Bursa’daki çölyak hastaları ve glüten alerjisi olan vatandaşların gıda ihtiyaçlarının karşılamada değerli rol oynayacak.

Protokol çerçevesinde, çölyak hastalarına takviye olmak ve bu hastalık konusunda farkındalık oluşturmak gayesiyle yıl boyunca eğitim, panel, seminer ve mutfak atölyeleri de gerçekleştirilecek. Ayrıyeten, Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacak toplumsal inceleme raporu doğrultusunda muhtaçlık sahibi oldukları tespit edilen 50 çölyak hastasına da fiyatsız olarak her ay temel glütensiz besin paketi verilecek. Bu değerli iş birliğinin protokolünü imzalayan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Erdem, iş birliğinin iyi olmasını diledi. Lider Fazilet, “Umarım glütensiz üretimin yapılacağı bu tesis, çölyak hastalarına bir ömür kaynağı olur” dedi.

Çölyak hastalığının çok fazla bilinmediğine dikkat çeken Bursa Çölyakla Yaşam Derneği Lideri Yusuf Altaylı da, “Henüz teşhisi konulmayan Bursa’da yaklaşık 34 bin, Türkiye’de ise yaklaşık 800 bin çölyak hastası olduğu iddia ediliyor” diye konuştu. Projenin, Türkiye’de rol model olacağını belirten Altaylı, “İnanıyorum ki bu tesis faaliyete geçtiğinde, Türkiye’ye örnek olacak. Glütensiz beslenme kültürü, sağlıklı beslenme algısıyla çölyaklılara dikkat edilmeden üretimler yapılıyor. Bu da çölyaklıları önemli tehdit ediyor. Bu tehdidi ortadan kaldırmak için bu tesiste, yüzde 100 glütensiz üretim yapılacak. Kıymetli bakliyat unları var ancak bunların ekonomik maliyetleri yüksek. Bu yüzden herkes, bu ürünlere erişemeyebiliyor. Biz, bu tesisle birlikte dengeyi kuracağız. Bursalılar bu manada şanslı. Biz de bu talihi yeterli değerlendirip, üzerimize düşen vazifesi layıkıyla yerine getirmek istiyoruz. Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte azamî düzeyde üretip, yüzde 100 glütensiz ürünleri erişebildiğimiz her yere ulaştırmak istiyoruz. Çölyaklılar gülümseyin, Nilüferdeyiz. Her şeydaha hoş olacak” diye konuştu. Protokol merasiminde Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ile Bursa Çölyakla Yaşam Derneği Lideri Yusuf Altaylı, glütensiz eserlerden yapılan pasta da kesti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
26 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?