Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Panik Atak Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Panik Atak Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sıkça karşılaşılan ve hayatın olağan akışını etkileme boyutuna dahi ulaşabilen panik atak yahut panik bozukluk nedir? Panik atak neden olur? Her tasa bozukluğu panik atak olabilir mi? Bu sorunun giderilmesinde hangi metotlar kullanılabilir? Panik atak hakkında sıkça sorulan sorulara, Uzman Klinik Psikolog Ege Ece Birsel yanıtlar veriyor.

Panik atak, rastgele bir vakitte ve rastgele bir duruma karşı ortaya çıkabilecek endişe/korku nöbetleri olarak tanımlanır. Kişi bu atakları yaşarken, gerçeklikten uzaklaşır ve yanlışlı kanılar üretir. Çoklukla panik atak, bireyin tehlikeli olarak şartlandığı bir durum üzerine geliştirdiği felaketleştirme niyetleri nedeniyle tetiklenir ve bireyin panik atağı karşılayış biçimine nazaran de giderek şiddetlenir. Kişi kimi vakit gerçek olayları olmayacak boyuta getirirken, kimi vakit gerçekte var olmayan ihtimalleri felaket senaryoları biçiminde yorumlar ve reaktif hale gelir. Bunun sonucu olarak, fizikî ve bilişsel yansılar ortaya çıkar. Fakat her tepki yahut gerilim döneminin panik atak olarak tanımlanması kelam konusu olamaz. Panik bozukluk, tertipli ve devamlı ortaya çıktığında tanısı konulan bir durumdur. Olağan dışı hallerde, bir kereye mahsus yahut uzun devirde birkaç sefer yaşanan ataklara, panik atak tanısı koymak yanlışsız olmaz.

Kişinin devamlı tasa halinde olması ve dışarıdan gelen tüm sinyalleri bir panik atak tetikleyicisi olarak görmesi, bunu çok gerilim ve korku düzeyine taşıması panik atağın esas belirtisidir. Hasta olma korkusu, ölmek korkusu, birilerini yahut sahip olduklarını kaybetme korkusu nizamlı olması halinde tepki gösterilmesi durumu sıklaşır ise uzman görüşü gereklidir.

Panik atak; çarpıntı, terleme, baş dönmesi, nefes alamama hissi, karıncalanma yahut his kaybı üzere semptomlara sebep olabilir. Kişi bu esnada fizikî uyumunu kaybederken, gerçek düşünme yetileri de sınırlanır. Rastgele bir kaynak olmaksızın yahut bir meseleye karşı bu türlü tepki hali, ayda bir kereden fazla olması halinde, teşhis gerektirir. Teşhis için kesinlikle uzmana başvurulması gerekir.

Panik Atak Neden Olur?

Panik bozukluğun tek bir nedeninden kelam edilemez. Ruhsal rahatsızlıklar, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Panik atak sorunu, genetik yatkınlığı kelam konusu olan bir durum olmakla birlikte, rastgele bir genetik transfer olmasa da kimi sebeplerle ortaya çıkabilir.

Geçmiş yaşantıda, bilhassa çocuklukta yaşanan travmaların yetişkinlikte panik atak olarak ortaya çıkması mümkündür. Bununla birlikte, yeni şartlarda yaşanan önemli kayıp ve travmalar da panik atağı tetikleyebilir. Sigara, alkol ve uyuşturucu husus kullanımı ise beynin kimyasal normallerini etkilediği için bu durumu tetikleyebilir. Kimi bireylerde ise bu faktörlerin rastgele birisi olmasa dahi, panik atak sorunu kelam konusu olabilir. Bunun nedeni, insanın hayatta kalma içgüdüsünün abartılı biçimde ortaya çıkmasıdır.

Panik bozuk, çocukluktan itibaren görülebileceği üzere, yaşantının rastgele bir periyodunda çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin; bir yakının kanser nedeniyle kaybedilmesinden sonra, kanser olup ölme kaygısının panik atak durumuna dönüşmesi kelam konusu olabilir. Bu durumda, hayat konforu sürdürebilmek için uzman görüşü almak gerekli olacaktır. Çünkü panik atak, hayatı önemli manada etkileyen sonuçları doğurabilir.

Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak, beraberinde farklı mental sorunlarla birlikte seyredebilir. Kişisel olarak uygulanacak sistemler, sorunun panik bozukluğa dönüşmüş olması halinde tesirli olmayacaktır. Panik bozukluk tanısı almış yahut bu semptomları gösteren bireylerin, psikolog ve psikiyatr kontrolünde bir tedavi sürecine tabi olmaları gerekir. Elde edilecek datalar ışığında yapılacak kıymetlendirme, tedavi sürecini şekillendirecektir.

Panik bozukluk tedavisinde, birtakım hadiselerin ilaçlı tedavisi gerekirken, tüm olayların terapi alması uygun görülür. Psikoterapide, farklı yaklaşımlar kelam mevzusudur ki, uzmanın hangi prosedürü kullanacağına karar verebilmesi için kişi ile belirli bir mühlet görüşmesi gerekir.

Psikolog ve psikiyatrlar, panik bozukluk tedavisini koordineli olarak gerçekleştirebilirler. Sorunun boyutuna bağlı olarak belirlenecek tedavi döneminde, nefes terapisi ve nizamlı yürüyüş üzere; bireyin kendisinin gerçekleştirebileceği terapiler de uygulanabilir.

Panik atak; ciddiye alınması gereken bir sorun olmakla birlikte, kişinin mevcut tasalarının içerisine bir de bunu eklemesi gerçek değildir. Bu sorunun tedavisinde uzman denetiminde önemli yol kat edilmesi mümkündür. Semptomları, sistemli ve devamlı görmeniz durumunda, uzmanlardan dayanak almanız halinde, kalıcı tahlillere de ulaşabilirsiniz.

Yapılması gereken, yalnızca uzmanlardan görüş almak ve bilimsel usulleri kullanmaktır. Bu halde tesirli tahlilleri elde etmek mümkün olabilecektir. Açık kaynaklardan elde edilen, kaynağı muhakkak olmayan ve sorumluluk taşımayan bilgiler, daha olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu sorunun giderilmesine yönelik olarak sırf, psikolog ve psikiyatrlardan bilgi ve takviye alınız.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

19 Ekim 2023
25 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?