Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Tarihi Çarşılar, Osmangazi ile Yeniden Hayat Buldu

Tarihi Çarşılar, Osmangazi ile Yeniden Hayat Buldu


Osmangazi Belediyesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun birinci ticaret ve kültür merkezi olan ve bugün de klâsik ticaretin, tarihi ve kültürel mirasın en değerli figürlerini içinde barındıran Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni 14 yılda yaptığı çalışmalarla yeniden cazibe merkezi haline getirdi. Bursa’ya paha katmaya devam edeceklerini vurgulayan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Bursa’nın eski tarihi kimliğine kavuşması ismine çarşıların bugüne gelmesi için Osmangazi Belediyesi’nin katkısı çok büyük” dedi.

Başkan Dündar, Bursa’da yaklaşık 7 asırdır ticaretin merkezi durumunda olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni koruyup, geleceğe taşımak için bugüne kadar yapılan hizmetlerin, bundan sonra da artarak devam edeceğini belirtti.

Çarşı esnafından Dündar’a teşekkür

Tarihi çarşı esnafıyla Fidan Han’da düzenlenen kahvaltı programında bir ortaya gelen Başkan Dündar’a Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Lideri İsa Altıkardeş, bugüne kadar yapılan birçok yatırımla tarihi çarşının ihya edilmesinden ötürü teşekkür etti. Altıkardeş, “Mustafa Liderimiz, çarşı esnafına ne kelam verdiyse hepsini fazlasıyla yerine getirdi. Liderimiz, çarşımıza farklı bir ehemmiyet veriyor ve bizi hiç yalnız bırakmıyor. Liderimiz ve takımının sayesinde tarihi çarşı eski hüviyetine kavuştu.” ifadelerini kullandı.

Tarihi kent Bursa’nın merkezinin Osmangazi olduğuna dikkat çeken Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Osmanlıyı kuran bir kentte yaşıyoruz, bu kadim şehre hizmet ediyoruz. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, yalnızca Bursa’nın değil, Anadolu’ya ve oradan üç kıtaya istikamet veren bir çıkış merkezidir. Bu bölgede 10 han, 3 bedesten ve 32 çarşı bulunuyor. Bu çarşılarımızın bugünlere gelmesinde esnafımızın üretkenliği, emeği, alın teri ve rahmeti kıymetli yer tutuyor. Biz de Osmangazi Belediyesi olarak, çarşılarımızı koruyup, geleceğe taşımak için her türlü desteği vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Tarihi miras çalışmalarında 567 projeyi hayata geçiren ve bu alanda 11 ödül kazanan belediye olduklarına vurgu yapan Lider Dündar, “Bu çarşılarımızda yapılan hizmetlerde de yüzde 80 Osmangazi Belediyesi’nin imzası var. Çarşılarımızın ayakta kalması için değerli çalışmalarımız oldu. Muhtaçlık ve taleplere nazaran bu hizmetlerimiz artarak devam edecek.” diye konuştu.

Panorama’dan Hisar’a yeni tarihi aks

Belediye olarak Bursa’da tarihi dokuyu korurken, çağdaş kenti de inşa etiklerini söyleyen Lider Dündar, “Bursa’mızın tarihteki hüviyetine bürünmesi ismine önemli adımlar atıyoruz. Misyona geldiğimiz günden beri tarihi bölgede yaptığımız her çalışmayı, bir bütünün kesimi olarak planlayıp, adım adım hayata geçirdik.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nden başladığımızda Tarihi İpek Yolu üzerinden Hisar ve Üftade Türbesi’ne kadar bir aks oluşturuyoruz. Bütün tarihi noktaları birbiriyle ilişkili hale getirerek, daha geniş bir tarihi aks ortaya çıkarıyoruz. Böylece tarihi bölgedeki ticareti ve toplumsal hayatı canlandırmış oluyoruz. Daha önce söylediğimiz üzere Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ndeki gördüğümüz sanal ortamı artık canlı olarak görebiliyoruz.” tabirlerini kullandı.

14 yıllık süreçte Bursa’nın tarih ve turizmini canlandıran projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Lider Dündar, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin, Sivil Mimari Örneği Yapıların, tarihi konakların, mescitlerin ve kültür merkezlerinin onarımı ile Bursa’da tarih tekrar canlandığını belirtti.

Başkan Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak 2009 yılından itibaren Ulu Çarşı, Fidan Han, İç Fidan Han, Çukur Han, Nilüfer Köylü Pazarı, Ulu Camii Caddesi, Kayhan ve Okçular Çarşısı’nda yapılan onarımlar ile Tarihi İpek Yolu’nun canlandırıldığını kaydetti. Dündar, tüm bu çalışmalar sonucunda bölgenin 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmeye hak kazandığını hatırlattı.

Tacikistan’dan kardeş ziyareti

Fidan Han’daki kahvaltı programında Osmangazi Belediyesi ile kardeş belediye olan Tacikistan’ın Dangara Belediyesi’nden heyet de yer aldı. Lider Dündar’ı ziyaret için Bursa’ya gelen Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ashrafjon Gulov, Dangara Belediye Lideri Islomiddin Rahmon ve beraberindekiler, Lider Dündar ile birlikte tarihi çarşıyı gezdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

20 Ekim 2023
104 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?