Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

“Tarihi Üçüz Bina” Yeniden Hayat Buluyor!

“Tarihi Üçüz Bina” Yeniden Hayat Buluyor!


Tarihi ve doğal güzellikleriyle İzmir’in kalbi olan Bayraklı Belediyesi, hizmet binası bahçesinde yer alan Tarihi Üçüz Bina’nın onarımında sona yaklaştı. Aslına uygun olarak yürütülen yenileme çalışmalarının yıl sonuna kadar biteceği ve Tarihi Üçüz Bina’nın Bayraklı’nın toplumsal ve kültürel ömrüne kazandırılacağı belirtildi. Lider Sandal “Tarihi yapının onarım çalışmalarının yüzde 70-80’ine yakınını bitirdik. Yakın vakitte hizmete açarak Bayraklımıza kazandıracağız” dedi.

KÜLTÜREL YAŞAMA KAZANDIRILACAK
Bayraklı’nın müdafaa altındaki tescilli tarihi yapıları ortasında yer alan asırlık Üçüz Bina, Bayraklı Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından restore ediliyor. Bu kapsamda Bayraklı Belediyesinin Kültür Varlıkları Müdafaa Şurası tarafından kabul edilerek başlatılan projesinde son basamağa gelindi. Belediye ana hizmet binası bahçesinde bulunan üçüz bina birinci günkü görünümüne kavuşturularak kentin toplumsal ve kültürel ömrüne kazandırılacak.

21 ODALI TOPLUMSAL VE KÜLTÜREL DEĞER
475 metrekare kapalı alanı olan tarihi yapının 235 metrekare oturma alanı bulunuyor. Taban artı bir kat olarak aslına uygun biçimde restore edilen üçüz yapının tabanına 12, birinci katına da 9 oda inşa edildi. Projenin yıl sonuna kadar tamamlanıp, hizmete açılacağı belirtildi.

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, “İlçemizin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak öncelikli sorumluluklarımızdan biri. Misyona geldiğimizden bu yana ilçemizin sahip olduğu bedelleri gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Bir yandan Homeros üzere kıymetlerimize sahip çıkıyoruz bir yandan da tarihimizle bütünleşiyoruz. Kent kimliğinin oluşmasına paha katacak işlerden biri olarak belediye binamızın bahçesindeki tescilli yapıyı da bu kapsamda tekrar ayağa kaldırmak ve ilçe sakinlerimizin hizmetine sunmak istiyoruz. Sonlarına yaklaştığımız proje ile restore edilen tarihi üçüz bina, kısa müddet içinde hizmete girecek ve ilçemize bedel katacak yapılardan biri olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

16 Ekim 2023
20 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?