Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Timus Siber Güvenlik’ten Siber Saldırılara Karşı Korunma İpuçları

Timus Siber Güvenlik’ten Siber Saldırılara Karşı Korunma İpuçları


Son periyotta besbelli bir biçimde artış göstererek tehdit potansiyelini artıran siber hücumlar, her ölçekten işletmeyi koruyacak inançlı ağ mimarilerine olan muhtaçlığı bir kere daha ortaya koyuyor. Siber güvenlik zafiyetlerinin yüzde 90 oranında insan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Timus Siber Güvenlik Ülke Müdürü Artuğ Tikiç: “Siber tehditlere karşı aktif muhafaza sağlamak düşünüldüğü kadar güç değil. Gerekli bilişim teknolojileri yatırımları yapıldıktan sonra çalışanların eğitilmesi, ferdî seviyede güçlü parola ve iki faktörlü doğrulama üzere temel tedbirlerle akınlar büyük oranda azaltılabilir” diyor. 

Uzaktan çalışma nizamının yaygınlaşması ve dijital platformların daha fazla kullanılmasıyla birlikte siber hücumların sayısında bariz bir artış yaşandı. Hem şirketleri hem de bireyleri gaye alan bu akınların emelleri ortasında hassas dataların çalınması, fidye akınları ve bilgi sızıntıları yer alıyor. KOBİ ölçeğinde işletmelerin siber güvenlik gereksinimlerine yönelik tahliller geliştiren Timus Siber Güvenlik, Siber Güvenlik Farkındalık Ayında, kelam konusu ataklardan korunmanın yollarına ışık tutuyor. Türkiye’de siber güvenlik konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Timus, birebir vakitte 2 yıl evvel hayata geçirdiği herkes için siber güvenlik toplumsal sorumluluk projesiyle, şu ana kadar 10.000’in üzerinde kişiyi eğitimleriyle buluşturdu. 

KOBİ’lerin birden fazla, dijital sistemlerinin güvenliğini sağlayacak işgücüne ve teknolojiye sahip değil

Siber güvenlik tedbirlerinin günümüzde iş sürekliliğinin ve muvaffakiyetin anahtarına dönüştüğünü söyleyen Timus Türkiye Ülke Müdürü Artuğ Tikiç“Özellikle son devirde ortaya çıkan uzaktan çalışma modeliyle birlikte; fidye yazılımları, berbat hedefli yazılımlar, tedarik zinciri ve kurumsal e-postalara yönelik taarruzlar kıymetli ölçüde artış gösterdi. Bunun yanında finans ve ödeme üzere kritik iş süreçlerinde dijital platformların kullanımı, her ölçekten işletmeyi makûs niyetli şahısların maksadı haline getiriyor. Bilhassa KOBİ’lerin çoğunluğu, dijital sistemlerinin uçtan uca güvenliğini sağlayacak işgücüne ve teknolojiye ne yazık ki hâlâ sahip değil. Bunu bilen makûs niyetli şahıslar, asla bir siber hücumun gayesi olmayacağını düşünen ve 10’dan az çalışanı olan işletmelere odaklanıyor. Büyük şirketler mümkün bir data ihlalinin olumsuz tesirlerini daha kolay bertaraf edebilirken, küçük işletmeler hem prestijleri hem de işlerinden olmalarına sebep olabilecek ağır sonuçlara katlanmak durumunda kalabiliyor” dedi. 

“Güvenliğimizi sağlamak için her vakit teknolojiye ayak uydurmalıyız”

Siber tehditlere karşı aktif müdafaa sağlamanın düşünüldüğü kadar güç olmadığına vurgu yapan Artuğ Tikiç, “Siber güvenlik zafiyetlerinin yüzde 90’ı insan kaynaklı. Bu nedenle şirketlerde tüm çalışanların siber güvenlik konusunda bilinçlendirilmesi ve periyodik olarak eğitimlerin düzenlenmesi gerekiyor. Bu sayede potansiyel tehditler çarçabuk tanınabilir ve gerekli tedbirler alınabilir. Bu kapsamda, güçlü parolaların kullanılması ve iki faktörlü kimlik doğrulamanın faal bir halde uygulanması, hesaplara yetkisiz erişimi önlemede tesirli bir yol olacaktır. Tüm yazılımların ve sistemlerin aktüel olması da güvenlik açıklarının kapatılmasında kıymetli bir rol oynuyor. Öte yandan, şirketlerde güvenlik duvarları ve anti-malware yazılımları kullanarak makus niyetli yazılımların engellenmesi ve tespit edilmesi sağlanabilir. Öbür taraftan değerli dataların tertipli olarak yedeklenmesi ve bu yedeklerin inançlı bir biçimde saklanması, fidye akınlarına karşı güçlü bir savunma düzeneği olabilir. Sonuç olarak güvenliğimizi sağlamak için her vakit aktüel bilgilere ve teknolojiye ayak uydurmalıyız” ifadelerini kullandı. 

Herkes için siber güvenlik’ projesiyle amaç 2 yılda 100 bin bireye ulaşmak 

Siber güvenlik muhtaçlıklarının en kritik başlıklarından biri olan güvenlik duvarı tahlilleriyle işletmelerin yanında olduklarına da dikkat çeken Artuğ Tikiç şunları söyledi: “Kurumsal varlıkları hem dış hem de iç tehditlerden tesirli ve verimli bir halde korumak için tüm bilgi sistemlerinde koordineli çalışmak gerekir. Bunlara uygulama güvenliği, kimlik idaresi, data güvenliği, ağ güvenliği, taşınabilir güvenlik ve bulut güvenliği üzere pek çok alt kategori dahildir. Biz de Timus olarak, güvenlik duvarı tahlillerimiz ile KOBİ’ler başta olmak üzere tüm ölçekteki kurumlara bütüncül bir siber güvenlik kontrolü sağlamak ismine eser portföyümüzü geliştirmeye devam ediyoruz.”

Siber saldırganların yalnızca kurumları değil, siber güvenlik önlemlerini almayan herkesi ağına düşürdüğünü ve büyük ziyanlara yol açtığını belirten Tikiç, “Kişilerin hususla ilgili farkındalığını artırmak amacıyla “Herkes için siber güvenlik” sosyal sorumluluk projemizi hayata geçirdik. Çok geniş bir kapsamda uygulamaya aldığımız bu projemiz özelinde 15 farklı görüntü içeriği, 1 saatlik görüntü içerik ve sertifika sınavıyla Türkiye’de siber güvenlik farkındalığını artırmak için kıymetli yatırımlar yaptık. Uzman bir takımımız tarafından toplumsal sorumluluk misyonuyla hayata geçirdiğimiz projemizin içeriği itinayla oluşturuldu. Bu kapsamda herkesicinsiberguvenlik.net web sitemiz üzerinden iş kolu fark etmeksizin tüm çalışanlar, yöneticiler, işletme sahipleri, öğrenciler ve hayatında internet bulunan herkese fiyatsız eğitim takviyesi veriyoruz. Eğitimi tamamlayanlara da sürecin sonunda bilgilerini tescilledikleri sertifikalarını gönderiyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde 40 bin kişinin farkındalığını artırmayı hedeflediğimiz projemize şu ana kadar 8 bin 950 kişi iştirak sağlarken, bunların 7 bin 181’i sertifika almaya hak kazandı. Ayrıca bu yıl projemiz kapsamında ekim ayı içerisinde eğitim alan ve sertifikasını toplumsal ağlarında paylaşan bireylere diledikleri kitabı alabilecekleri kitap çeki ikram edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
20 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?