Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Toroslar EDAŞ’tan Orman Yangını Riskine Karşı Yeni Tedbir

Toroslar EDAŞ’tan Orman Yangını Riskine Karşı Yeni Tedbir


Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Toroslar EDAŞ) faaliyet gösterdiği Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye’de dijitalleşmeyi merkeze alan proje ve yatırımlarını sürdürürken bölgedeki orman varlığını korumak için de yeni projelere imza atmaya devam ediyor.

Bu kapsamda yüksek sıcaklıkların görüldüğü ve yangın tehlikesi olan ormanlık alanları kapsayan Yangın Tedbire Projesi uygulamaya alındı. Proje ile yangın tehlikesi bulunan yerlerdeki sigortalı ayırıcılarda oluşabilecek arkların yaratacağı yangın tehlikesini en aza indirmek amaçlanıyor. 

Bu amaç doğrultusunda bu tip ayırıcıların bulunduğu direklerin altına 10 cm kalınlığında ve 3 metre yarı çapındaki bir bölgede mıcır döküm süreci yahut grobeton kullanımı gerçekleştiriliyor. Yapılan süreç sayesinde elektrik direği ile kuru ot, ağaç kolu, kozalak ve ağaçlar ortasında alevlerin oluşması ve yayılmasını engelleyecek inançlı bir alan oluşturuluyor.

Yangın Tedbire Tesisleri yaygınlaşıyor

Sektörün değişen ve gelişen dinamiklerine taraf verip faaliyetlerini insan, tahlil ve inovasyon

odağında sürdüren Toroslar EDAŞ’ın sorumluluğundaki 6 vilayette uygulanan proje 2023 yılında sürat kazandı. 

Haziran ayında Toroslar EDAŞ takımları tarafından yangın riski oluşturabilecek bölgeler ve bu alanlardaki ayırıcılı direkler tespit edildi.

Proje kapsamında 12.8 milyon lira bütçe ile 2024 yılı ortasına kadar ormanlık alanlardaki yaklaşık 800 adet sigortalı ayırıcılı elektrik direğinde Yangın Tedbire uygulaması gerçekleştirilmesi ve yangın çıkma riskinin en aza indirilmesi hedeflenirken, bugüne dek 2 milyon 880 bin lira bütçe kullanılarak 180 adet direkte çalışma tamamlandı.

Bölgede meydana gelebilecek yangın felaketlerine karşı tedbir almak, artan güç talebini kesintisiz halde sağlamak için hayata geçirilen projede Toroslar EDAŞ saha grupları ile Sistem İşletme Müdürlüğü birlikte çalışıyor.

Toroslar EDAŞ Hakkında

Enerjisa’nın elektrik dağıtım bölümünde Başşehir EDAŞ ve Ayedaş ile birlikte 3 şirketinden biri olan Toroslar EDAŞ; Adana, Gaziantep, Kilis, Mersin, Osmaniye ve Hatay’da kaliteli ve kesintisiz elektrik maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor. Enerjisa’nın dağıtımdaki şirketlerinden Başşehir EDAŞ, Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak’ta, Ayedaş ise İstanbul Anadolu Yakası’nda hizmet veriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
17 görüntülenme
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?