Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Türk Doğal Taş Sektörü Güney Kore Yolcusu

Türk Doğal Taş Sektörü Güney Kore Yolcusu


Dünya’nın 10 büyük iktisadı ortasında yer alan, doğal taş muhtaçlığını ithalatla karşılayan, işlenmiş doğal taş ithalatında dünya üçüncüsü olan Güney Kore Türk doğal taş dalının gaye pazarı oldu.

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği, yıllık 1,5 milyar doları aşkın doğal taş ithalatı yapan Güney Kore’de yapı materyalleri kesimlerinin buluşma noktası olan Korea Build Week (KINTEX) Fuarına Türkiye Ulusal İştirak Tertibi düzenlemek için harekete geçti.

 

Dünya’nın en büyük doğal taş fuarı olan Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini uzun yıllardır muvaffakiyetle yaptıklarını anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, bu süreçte Türkiye’den Çin’e yapılan doğal taş ihracatının büyük bir gelişme gösterdiğini, Korea Build Week (KINTEX) Fuarı’nda Türk doğal taşlarını tanıtarak Güney Kore pazarında da misal bir gelişim hedeflediklerini lisana getirdi.

 

Güney Kore’nin yıllık 1,5 milyar doları aşan doğal taş ithalatından Çin’in 955 milyon dolarlık hisse aldığı bilgisini veren Alimoğlu, ithalatında öne çıkan başka ülkelerin Japonya, ABD, Vietnam ve İtalya olduğunu, Türkiye’nin Güney Kore’ye yıllık 7 milyon dolar düzeyinde olan ihracatını geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

 

Türkiye ile Güney Kore ortasındaki tarihi dostluk bağlarının ticaret yapma yerini güçlendirdiğini aktaran Alimoğlu, “Aralarında Hyundai, LG, KT & G üzere dev şirketlerin de yer aldığı 226 Kore’li firmanın ülkemizde başta otomotiv, bilişim ve elektronik, madencilik, turizm ve imalat sanayi olmak üzere çeşitli alanlarında yaklaşık 451 milyon ABD Doları yatırımı mevcut. En son T.C. Seul Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğinin de katkılarıyla çelik devi POSCO’nun Bursa’da 24 milyon ABD Doları fiyatında yatırım yapma kararı alması Güney Kore’li firmaların global kriz devrinde dahi ülkemizi bölgesel bir üretim ve dağıtım üssü olarak değerlendirmeye devam ettiğinin somut bir göstergesidir. Türkiye-Güney Kore ortasında Türkiye aleyhine 7 milyar doları aşan dış ticaret açığımızı azaltmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında Güney Kore’nin amaç ülkeler listesinde yer aldığını paylaşan Lider Alimoğlu, Korea Build Week (KINTEX) Fuarına katılacak firmaların devlet takviyelerinden 20 puan ekli yararlanabileceklerini belirtti.

 

Korea Build Week (KINTEX) Fuarı 1986 yılından beri her yıl düzenleniyor. 2023 yılında Başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, Hindistan, Almanya, Vietnam, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’den 54 yabancı firma toplamda 654 firma katılırken, 68 bin 28 kişi fuarı ziyaret etti. Fuar yeni teknolojilerin ve eserlerin sergilenmesinin ötesinde endüstriyel trendlerin takibi ve Kore pazarına giriş yapmak isteyen firmalar için büyük ehemmiyete sahip.

 

Korea Build Week (KINTEX) Fuarına katılmak isteyen doğal taş ihracatçısı firmalar www.eib.org.tr web sitemizde bulunan Korea Build Ulusal İştirak Tertibi Duyurusu üzerinden veya [email protected] adresine taleplerini ileterek   müracaatlarını yapabilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
21 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?