Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Türkiye’nin Koroları Nilüfer’de Müzik Şöleni Yaşattı

Türkiye’nin Koroları Nilüfer’de Müzik Şöleni Yaşattı


Nilüfer Belediyesi ile Koro Kültürü Derneği’nin Nilüfer’de düzenlediği Korolar Maratonu, 3 gün boyunca müzikseverlere şölen yaşattı. 29 koronun sahne aldığı Korolar Maratonu’nun kapanışı A Capella Boğaziçi’nin süper performansı ile gerçekleşti.

Nilüfer Belediyesi, Cumhuriyet’in 100 yılı kutlamaları kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından koroların katıldığı Korolar Maratonu’na konut sahipliği yaptı. Koro Kültürü Derneği’nin düzenlediği Nilüfer Belediyesi’nin konut sahipliği yaptığı maraton 13 Ekim Cuma akşamı Merinos AKKM’de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu’nun özel konseri ile başladı. Pazar günü özel bir konserle sona eren Korolar Maratonu’nda 3 gün boyunca konserlerin yanı sıra söyleşiler ve atölye çalışmaları da gerçekleşti.

Korolar Maratonu’nun ikinci gününde, 16 koro performans sergiledi. TED Bursa Koleji Çoksesli Korosu’nun konseriyle başlayan müzik dolu günde, Prof. Dr. Suna Çevik söyleşi, Dr. Pınar Çanakçı Çavdur da keyifli bir atölye gerçekleştirdi. Söyleşide koro yaşamına dair birikimleri, tecrübeleri ve anılarına yer veren Prof. Dr. Suna Çevik, koro müziği ve kültürü, koro şefinin eğitsel ve müziksel formasyonu, koro eğitiminin kapsamı, koroda eğitim çalışmaları sürecinde şefin başvurabileceği sistemlere ait değerli paylaşımlarda bulundu. Koronun, lisanı kullanmasından ötürü toplumların kültürel yapısını, geleneklerini ve ömür biçimini müziğe aktardığını söyleyen Prof. Dr. Suna Çevik, “Korolar, birbirine kenetlenen bir aile, küçük bir mahalle üzeredir aslında. Koroda ruh olmadan, güzel müzik yapılmaz” diye konuştu.

Koroların, farklı müzik cinsleri ve sahne performanslarıyla izleyenlere unutulmaz anlar yaşattığı 2 günün finalinde de, Barbershop İstanbul ve Nilüfer Çoksesli Koro tıpkı sahneyi paylaştı. Repertuarında yerli ve yabancı yapıtlara yer veren Barbershop İstanbul’a, “Swing Low” ve “What a Wonderful World” modüllerinde da Nilüfer Çoksesli Koro eşlik etti. Muhteşem gecenin sonunda Barbershop İstanbul ve Nilüfer Çoksesli Koro ayakta alkışlandı. Aralarında Gürcü Sanatevi Çoksesli Korosu ile Ruhi Su Dostlar Korosu’nun da yer aldığı programın üçüncü ve son gününde 11 koro, sahne aldı. Nâzım Hikmet Kültürevi’ndeki etkinlikte Prof. Dr. Hasan Uçarsu ve Dr. Burak Onur Fazilet de söyleşi gerçekleştirdi. Balaban Salonu’ndaki söyleşide konuşan Uçarsu, âlâ bir şiirin, âlâ bir müzik ile birleştiğinde, üst düzey bir anlatım ve tesirin olacağını tabir etti.

Korolar Maratonu’nun kapanışı A Capella Boğaziçi konseri ile oldu. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet ve çok sayıda müzikseverin katıldığı programda salon büsbütün doldu. Enstrüman kullanmadan yalnızca insan sesiyle kendilerine özgü yorum yapan koro, farklı coğrafyalardan kesimleri seslendirdi. İzleyicilerin hayranlıkla takip ettiği konserde A Capella Boğaziçi, sergilediği performans ile izleyenlerden tam not aldı. Konserin sonunda ağır alkış ve takviyeye kayıtsız kalmayan A Capella Boğaziçi, pop müzik müziklerden oluşan bir potpuri de gerçekleştirdi. Müzikseverlerin de eşlik ettiği konserin sonunda izleyenler, koroyu uzun müddet ayakta alkışladı. Gecenin sonunda eden Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, A Capella Boğaziçi’ne çiçek vererek keyif dolu konser için tebrik etti.

Üç gün süren mükemmel bir aktifliğin gerçekleştiğini söz eden Lider Fazilet, emeği geçenleri kutladı. Bu yıl Cumhuriyet’in 100 yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını anımsatan Lider Fazilet, “Bu ahenk, çok seslilik aslında Cumhuriyetimizin içinde var olan bir şey. Cumhuriyet, tam tamına çok seslilik. Tam tamına bir Anadolu. Ve o Anadolu’nun renkleri, kültürleri ve insanlarının var oluşu ile güçlenmiş süper bir koro. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl evvel bize bu hoş orkestrayı kurmuş ve bu ahengi birlikte, bu müzikleri yaşama zevkini ve umudunu vermiş. Şu anda biraz sesimiz kısılmış olsa dahi bu çok sesliliğimizi, bundan sonraki vakitlerde da sizlerle bir arada sürdüreceğimize inanıyorum. Yaşasın Cumhuriyet. Daha kaç 100 yıllara” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

16 Ekim 2023
59 görüntülenme
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?