Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Yazılımda Nitelikli Personel İhtiyacı Büyüyor

Yazılımda Nitelikli Personel İhtiyacı Büyüyor


Toplumsal Teknoloji Enstitüsü Önderi ve Sözcüsü Murat Yazgı, Van Teknokent, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Van Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hayata geçirilen Yazılım Van projesi kapsamında 40 yazılımcı adayı ve 15 akademisyenle bir ortaya geldi. Yazılım kesimi ve teknoloji okur müellifliği hakkında epey çarpıcı bir seminere imza atan Baht, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin teknolojik kalkınma açısından stratejik kıymetine dikkat çekerek, bilhassa Van üzere hudut çizgisinde bulunan vilayetlerin, nitelikli yazılımcı yetiştirme ve teknoloji üssü olma açısından hayli güçlü potansiyele sahip olduğunun altını çizdi. 

 

Yazılımın İktisada Domino Etkisi  

Kader, yazılım dünyasının, iktisatta zincirleme tesir yaratma gücünden kaynaklı epey stratejik bir pozisyonda olduğunu belirtti ve şöyle devam etti; “Sadece son 10 yılda internet, taşınabilir telefonlar ve artan kurumsal bilişim teknolojileri yatırımlarının tesiriyle oyun, dijital dönüşüm ve taşınabilir uygulamalar üzere birçok dijital dalın doğuşuna sebep oldu. Bu dalların toplam büyüklüğü, yazılım bölümünün 5 katına yaklaştı ve büyüme suratı yazılım dalının en az üç katı düzeyinde. Bir ülkenin ekonomik büyümesi, kesimlerinin dijital dönüşümü, şirketlerinin verimliliği, klâsik mesleklerin sürekliliği, yazılım dalının gelişmesiyle ve yayılmasıyla direkt bağlı. 

 

Yazılımcı Muhtaçlığı Artıyor

 Teknoloji şirketlerinin yazılımcı muhtaçlığı daima artıyor, lakin birebir süratte yazılımcı yetişmiyor ve arz talep dengesizliği oluşuyor. İşte tam bu nedenlerle harekete geçtik. Yazılımcı yetiştiren tertiplere katkılar sunmaya, yazılımcı adaylarına tecrübelerimizi anlatmaya başladık ve seyahatimize Türkiye’nin en doğusundaki Van kentini ziyaret ederek başladık.”

 

Sosyal Teknoloji Enstitüsü olarak, bölgede daha fazla nitelikli yazılımcı yetiştirilmesi için mahallî ve merkezi idare yetkilileriyle de görüştüklerini belirten Murat Yazgı, “STE çatısı altında başlattığımız eğitim-kariyer-istihdam faaliyetlerimizle Türkiye’yi teknoloji üreten bir topluma dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bilhassa üniversite ve teknokentlerdeki yazılım ekosistemini büyütmemiz ve teşebbüsçü potansiyelini gerçek yönlendirmemiz gerekiyor.” sözlerini kullandı. 

 

Teknoloji toplumuna dönüşebilmemiz için dijital yetkinliği yüksek insan kaynağına muhtaçlığımız olduğunun altını çizen Yazgı, “Teknolojik kalkınmanın 81 vilayette eş vakitli gerçekleşebilmesi için kamu ve özel bölüm önderleri ile omuz omuza çalışıyoruz. Emelimiz Türkiye’nin dijital iktisattaki pozisyonunu global çapta güçlendirmek. Bu da lakin yazılım ve teknoloji üretiminin günlük hayatımızın bir modülü haline gelmesiyle mümkündür” dedi.

 

Üniversite ve teknokent ziyaretlerine sürat kesmeden devam edeceklerini belirten Murat Mukadderat, yazılım odaklı bir tepe düzenleyeceklerini, bu dorukla yurt içinden ve yurt dışından yazılım dünyasına ilgi duyan on binlerce üniversite öğrencisiyle, teknokentleri, teknoloji şirketlerinin önderlerini bir ortaya getirmeyi planladıklarını söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

19 Ekim 2023
19 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?