Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Activision Blizzard Satın Alımı Ne İfade Ediyor?

Activision Blizzard Satın Alımı Ne İfade Ediyor?

Oyun ve oyun içi satın alımlarda yükselişini sürdüren ve küresel bir marka olma yolunda ilerleyen oyunfor.com’un Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, Microsoft’un oyun devi Activision Blizzard’ı bünyesine katmasının oyun kesimi ve oyuncular için olumlu ve olumsuz sonuçlarının olacağını düşünüyor

 

Bize Microsoft ve Activision Blizzard hakkında kısaca bilgilendirebilir misiniz?

Çok uzun bir müddettir dünyanın en tanınan işletim sistemlerinden biri olan Windows’un geliştiricisi ve dağıtıcısı olarak bilinen Microsoft, 2001 yılında Xbox konsolunu piyasaya sürerek oyun bölümüne tezli bir giriş yaptı. Xbox’ın takipçisi olan Xbox 360 ve PC’lerin de dahil olduğu bir ekosistemle sunulan Xbox One ile de oyun dalında çok büyük bir oyuncu olduğunu kanıtlamış oldu. Mevcut kuşak konsollar ortasında da Xbox Series X ve S versiyonlarıyla artık en kıymetli üç oyun devi ortasında yer almaya devam edeceğini gösteriyor.

Activision Blizzard tarafında ise aslında iki firmanın 2008 yılında birleşmesi kelam konusu: Call of Duty üzere çok sağlam bir isimle piyasada olan Activision; Diablo, World of Warcraft, Overwatch ve Hearthstone üzere ünlü oyunlarla nam salmış Blizzard’ı 19 milyar dolara satın aldı. Böylece Activison Blizzard kurulmuş oldu.

 

Microsoft’un daha evvelki oyun firması satın alımlarından bahsedebilir misiniz?

Microsoft’un bünyesindeki stüdyoların sayısını artırma atağı 2000’lerin başına dayanıyor. Rare, Minecraft’ın imalcisi Mojang, Ninja Theory, Gears of War ile bilinen The Coalition ve daha fazla oyun imalcisi yıllar içerisinde Microsoft’a katıldı. Bu firmaların satın alım haberleri elbette ki haberlere yansıdı lakin Bethesda Studios’u da çatısı altında barındıran ZeniMax Media’nın Microsoft tarafından 7.5 milyar dolara satın alınması çok büyük bir yankı yarattı.

Bethesda Studios çok kıymetli bir oyun imalcisi. Bünyesinde; Fallout, Skyrim, Dishonored, Doom, Wolfenstein ve şu anda satış patlamasına neden olan Starfield üzere çok kıymetli oyunlar yer alıyor. Devasa bir açık dünyaya sahip olan Starfield, tek başına Xbox Series X satışlarını %23 oranında artırarak Xbox’ın 2023 yılı içerisinde en âlâ satış sayılarına ulaşmasını sağladı. Bu büyük muvaffakiyet, Microsoft’un bu satın alımla ne kadar yanlışsız bir karar verdiğini kanıtlıyor.

 

Asıl mevzumuza gelecek olursak: Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma atılımı nasıl gerçekleşti?

2022’nin başlarına denk gelen açıklamayla birlikte Microsoft, Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın almak istediğini açıklamıştı. Bu elbette ki küresel oyun kesiminde büyük bir ¨sarsıntıya¨ neden oldu çünkü Blizzard’la birlikte gelen Warcraft, Diablo üzere oyunların ötesinde, inanılmaz bir gelir kapısı olan Call of Duty de Microsoft’un olacaktı. Bu o kadar büyük bir atılımdı ki içerisinde Türkiye’nin de olduğu birçok ülkenin rekabet kurumunun satın alıma onay vermesi gerekiyordu. Çoğunluk kısa müddette sağlanmış olsa da Amerika’daki FTC ve İngiltere’deki CMA kurumları onay vermekte telâşlı davranmadı ve husus 13 Ekim 2023’e kadar askıda kalmış oldu. Birkaç gün evvel İngiltere’nin, Microsoft’un Activision Blizzard bulut oyun sistemlerinin denetimini Ubisoft’a bırakacağını açıklamasının akabinde verdiği onayla birlikte satın alım tamamlanmış oldu.

Açıkçası bu satın alımın birkaç farklı parametresi bulunuyor. Activision Blizzard, Microsoft, Sony üzere oyun devleri için çok büyük bir gelir kapısı; uygun bir satın alım fırsatı doğduğunda iki firmanın da teklif götürmesi kaçınılmaz. Activision Blizzard’ın geçtiğimiz yıllarda ofis içi düşüncelerinin basında büyük yankı getirmesi de piyasa kıymetini kırdığı için Microsoft kütüphanesini genişletme fırsatını kaçırmadı.

Bu sırada bir diğer oyun devi, Microsoft’un en büyük rakiplerinden Sony de hususla ilgili tasalarını lisana getirdi: Her ne kadar Microsoft, Call of Duty’nin 2033 yılına kadar platforma özel olmayacağını açıklasa da Sony, bu tip bir durumda ileride çıkacak olan yeni konsolunun ayrıntılarını Activision Blizzard ile paylaşmayacağını bildirdi.

 

Son olarak, bu satın alımın oyun dalı ve oyuncular için nasıl bir mana taşıdığından bahsedebilir misiniz?

Uzunca bir müddet Microsoft’tan daha fazla pazar hissesine sahip olan Sony, bu satın alımdan sonra gelir manasında Microsoft ile neredeyse eşitlenmiş oldu. Hasebiyle Sony’nin, bünyesine Call of Duty üzere daha fazla “live service” oyunu eklemesi, yani daha agresif bir siyaset izlemesi gerekiyor. Microsoft, Bethesda ile birlikte tek kişilik oyun portföyünü, Activision Blizzard ile de hem çevrimiçi, hem de taşınabilir piyasadaki oyun ağını harikulade bir biçimde genişletmiş oldu. Activision Blizzard oyunlarını -yeni oyunları dahil- tahminen de daha birinci günden Game Pass’e ekleyebilecek olmaları da Microsoft’u ve Xbox Series X|S konsollarını daha da ileriye taşıyacak üzere gözüküyor.

Sony’nin PlayStation 5’inin revaçta olduğu konsol piyasasında ise bir değişim olacak üzere duruyor; artık oyuncular her iki konsolu da satın almak isteyecekler. Microsoft’un PC’ye olan takviyesi de göz önüne alındığında bu denklem, konutlarda yer alan oyun aygıtları düşünüldüğünde ¨PC + Sony’nin bir konsolu¨ olarak da gerçekleşebilir. Özcesi, tek bir oyun aygıtıyla, pek az kıymetli oyundan yoksun kalan oyuncuları artık daha güç günler bekliyor; şayet ki Activision Blizzard oyunları vazgeçilmezleri ortasındaysa…

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
18 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?