Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

AKM’de Cumhuriyet Coşkusu Konserlerle Yaşanacak

AKM’de Cumhuriyet Coşkusu Konserlerle Yaşanacak


1923’TEN SONSUZA…
 

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümü için hazırladığı “1923’ten Sonsuza: İkinci Yüzyıla Merhaba” konseri, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş periyodunda müzik kültürünü iki evre ortasında taşıyan köprü şahsiyetlerin yapıtlarından oluşuyor. AKM Tiyatro Salonu’nda 22 Ekim Pazar saat 11.30’da başlayacak Mehmet Güntekin’in yöneteceği, konserin solistleri Hakan Hataylı ve Neval Güleç. Konserin en sürprizli yapıtı ise Cumhuriyet’in ilan edilişi gururuna özel olarak bestelenen nadide bir eser olacak.

 

İDSO’DAN CEMAL REŞİT REY’DEN FERİT TÜZÜN’E CUMHURİYET PANORAMASI

Büyük gayretler ve ulu zaferlerle kurulan Cumhuriyetimizin 100. yılına adanan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasına ilişkin “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” konserinde, ülkemizin yetiştirdiği parlak piyanistlerden Can Çakmur sahne alarak Shostakovich’in İkinci Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. Ayrıyeten İngiliz şef Howard Griffiths idaresindeki orkestra; Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tüzün üzere bestekarların, halk ezgilerimizin ruhunu yansıtan en hoş yapıtlarını 27 Ekim Cuma günü AKM Tiyatro Salonunda saat 20.00’de seslendirecek. 

 

29 EKİM İÇİN ÖZEL REPERTUVAR
 
İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetimiz ile ilgili bir repertuvar ile sahneye çıkıyor. 27 Ekim 2023 Cuma günü AKM Müzik Platformunda saat 19.00’da başlayacak konserde solistler Elif İnce ve Gediz Çoroğlu harika bir müzik ziyafeti sunacak. 
 

TEKFEN FİLARMONİ’DEN 100. YIL KONSERİ “EY NAZLI HİLAL… KORKMA, MİLLETİMİNDİR İSTİKLAL!
 
Cumhuriyetimizin 100. yılında daimi şef Aziz Shokhakimov idaresindeki Tekfen Filarmoni, Tekfen Vakfı’nın takviyesi ile müellif Mehmet Altun devlet ve özel arşivlerinde, sahaflarda yaptığı araştırmalar sonucunda ulaştığı İstiklal Marşı’mızın yazılma kıssasını, 28 Ekim’de Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder’in ismini taşıyan Atatürk Kültür Merkezi’nde seslendirecek. Sahnede 120 kişinin sanatını icra edeceği görkemli temsilde kendi alanlarında ülkemizin en saygın ve sevilen sanatkarları yer alacak. Ulusal Marş’ın hikayesini tiyatro direktörü Yiğit Sertdemir sahneye uyarlarken, Meclis’teki hararetli tartışmaları, Tunalı Hilmi ya da Garp Ordusu Erkan-ı Harbiyesi Kumandanı İsmet (İnönü) Bey’in kelamlarını ise sevilen tiyatrocularımız Ceyda Düvenci, Mert Fırat ve Yiğit Sertdemir canlandıracak. Ses sanatkarları olarak şef Masis Aram Gözbek idaresinde MAGMA Filarmoni Korosu ve Ankara Operası solist sanatkarı tenor Faik Mansuroğlu’nun yanı sıra, saz heyetini oluşturacak ülkemiz önde gelen saz ustaları Göksel Baktagir (kanun), Yurdal Tokcan (ud) ile Ercan Irmak (ney)’ın eşlik edeceği Sumru Ağıryürüyen sahnede olacak.

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ’NDEN CUMHURİYETİN YETİŞTİRDİĞİ BESTEKARLARA HÜRMET DURUŞU
 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Cumhuriyet’in 100. yılını sanatseverlerle birlikte marşlarla, türkülerle birlikte büyük bir coşkuyla kutlayacak. 29 Ekim saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda gerçekleşecek “Cumhuriyet’in 100. Yıl Konseri” programında, Cumhuriyet’in yetiştirdiği bestekarların yapıtlarından oluşan bir seçki sanatseverlerle buluşacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı şef İbrahim Yazıcı yönetirken koroyu şef Volkan Akkoç yönetecek. Cumhuriyet’in yetiştirdiği bestecilerimize hürmet duruşu niteliği taşıyan gecede Ceren Aydın (soprano),  E.Tuğba Tekışık (mezzosoprano), Serkan Bodur, (tenor), Emre GÜNGÖR (bas) ve Prensip Kodal (dans) solist olarak yer alacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
17 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?