Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Antalya Büyükşehir’den Hıdırlık Kulesi çevresine seyir terası projesi

Antalya Büyükşehir’den Hıdırlık Kulesi çevresine seyir terası projesi


Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarihi Hıdırlık Kulesi etrafında yürüttüğü arkeolojik hafriyat çalışmasında ortaya çıkarılan kalıntı ve yapıtların sergileneceği ve süper Akdeniz görüntüsünün da izlenebileceği seyir terası projesini hayata geçiriyor.

Büyükşehir Belediyesi Antalya’nın kıymetli tarihi yapıları ortasında yer alan Hıdırlık Kulesi’ni kültürel ve turistik çekim merkezi haline getirmek için 2020 yılında Müdafaa Konseyi kararı doğrultusunda başlattığı arkeolojik hafriyat çalışmaları sonunda bölgede antik devir kalıntıları ve yapıları ortaya çıkarılmıştı.

 

TARİH VE GÖRÜNTÜ BULUŞACAK

Hıdırlık etrafında uzman arkeolog ve grupların yaptığı hafriyat çalışmalarında Antalya için devrin değerli sanayi yapılarından 93 yıllık buz fabrikası, antik hamam kalıntıları, mozaikler ve kale suru kalıntıları gün yüzüne çıkarılmıştı. Antalyalıların, yerli ve yabancı ziyaretçilerin tabiat olağanüstüsü falezler üstünde tarihi alanı gezebilmeleri için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Hıdırlık Kulesi Etrafı Arkeolojik Hafriyat ve Seyir Terası Projesi’ üretimine başlanacak.

 

ANTİK KALTINTILAR CAM YÜZEYLER ALTINDA SERGİLENECEK

Yapım ihalesi tamamlanan ve kısa müddet içinde başlanması hedeflenen seyir terası projesi ile alanda bulunan antik periyot kalıntılar ile başka yapı kalıntılarının yer altında kalan kısımlarının yürüyüş yolu kotundan cam yüzeylerle izlenmesi sağlanacak. Ayrıyeten projede mükemmel Akdeniz görünümünün izlenmesine imkan veren ahşap yürüme yolları da yer alıyor.

 

FALEZLER SİLÜETİ ETKİLENMEYECEK

Proje kapsamında alanı çevreleyen korkuluklar, Falezlerin siluetini etkilememesi için şeffaf cam, rüzgardan etkilenmemesi için de boşluklu halde projelendirilerek ayrıntılandırılacak. Ayrıyeten kalıntıların ve tüm alanın aydınlatmasına yönelik uygulama da yapılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
13 görüntülenme
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?