Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Başkent EDAŞ’tan Batı Karadeniz’deki Enerji Nakil Hattı Yatırımlarında Rekor Hedef

Başkent EDAŞ’tan Batı Karadeniz’deki Enerji Nakil Hattı Yatırımlarında Rekor Hedef


Başşehir Elektrik Dağıtım A.Ş (Başkent EDAŞ) engebeli ve dağlık yapısıyla yeni güç sınırı imalinin güç olduğu Batı Karadeniz’de devreye aldığı projeleriyle, bölgede bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırımlarda rekora koşuyor.

Son yıllarda elektrik dağıtım şirketlerinin kırsalda yeni sınır tesis etmesinin önünü açan hukuksal ve teknik düzenlemelerin de dayanağıyla Başşehir EDAŞ, 2023 yılı sonuna kadar Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak’ta 831 milyon, 2025 yılı sonuna kadar ise, yaklaşık 3,5 milyar liralık rekor yatırıma ulaşmayı planlıyor.

Zorlu coğrafyasında kaliteli ve kesintisiz güç maksadıyla çalışan Başşehir EDAŞ, güç arz güvenliği için kritik kıymete sahip güç nakil sınırlarını yenilemeye ve ring gayeli yeni güç nakil sınırları tesis etmeye devam ediyor.

Yeni sınır uzunluğu Türkiye’nin kara hudutlarına denk

Bu kapsamda 2025 sonu itibariyle 2550 kilometrelik güzergâhta nakil çizgisi tesis etmeyi planlayan Başşehir EDAŞ, kelam konusu güzergâhın 2023 sonu itibariyle 792 km kısmını tamamlayacak.

Şirket hayata geçireceği toplam nakil çizgisi yatırımlarının 1218 kilometresini Kastamonu’da, 582 kilometresini Zonguldak’ta, 421 kilometresini Karabük’te ve 329 kilometresini de Bartın’da tesis edecek.

Böylece Başşehir EDAŞ, 2 bin 753 kilometrelik Türkiye kara sonuna yakın uzunluktaki 2 bin 550 kilometrelik yeni güç nakil sınırı yapmış yahut mevcut çizgileri yenilemiş olacak.

Türkiye’nin en uzun 2’nci şebekesi Başşehir EDAŞ’ta

Başkent EDAŞ, Batı Karadeniz’de hizmet verdiği vilayetlere ek olarak Çankırı ve Kırıkkale ile ismini aldığı ve bu sene Başşehir oluşunun 100’üncü yılı kutlanan Ankara’da hizmet veriyor. 

2022 sonu itibariyle bu 7 vilayette 136 bin 18 kilometrelik bir çizginin işletilmesinden sorumlu şirketin çizgilerinin 99 bin 322 kilometresi havai, 36 bin 696 kilometresi ise yer altı sınırlarından oluşuyor. 

Başkent EDAŞ yer altına aldığı çizgileriyle Türkiye’nin en uzun 2’inci yer altı dağıtım çizgisi şebekesine sahip şirketi pozisyonuna erişirken, hizmet verdiği 4 milyon 523 bin 134 bireyle şirket tüketici sayısı ve hizmet verilen çizgi uzunluğu üzere alanlarda da tekrar Türkiye’deki en büyük 2’nci şirket durumunda yer alıyor.

Öte yandan Türkiye’deki en çok yatırım yapan dağıtım şirketleri ortasında son yıllarda birinci sıralarda yer alan Başşehir EDAŞ, 2020 yılında 1 milyar 692,4 milyon lira düzeyindeki yatırımını 2021 yılında 2 milyar 126,4 milyon liraya, 2022 yılında ise 2 milyar 100 milyon liraya yükseltmişti. 

 

Başkent EDAŞ Hakkında

Enerjisa’nın Toroslar EDAŞ ve AYEDAŞ ile Türkiye’deki 14 vilayette 21 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet veren 3 elektrik dağıtım şirketinden biri olan Başşehir EDAŞ, 2009 yılından bu yana Ankara, Bartın, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Kırıkkale ve Zonguldak’ta faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

19 Ekim 2023
19 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?