Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Bursa’nın Değerlerine Osmangazi Vefası

Bursa’nın Değerlerine Osmangazi Vefası


Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilen Kedili Tekkesi’nin son Şeyhi Muhammed Şemseddin Canpek düzenlenen panelde dualarla anıldı.

Osmanlı kültür hayatının kurumlarından biri olan Kediler Tekkesi’nin son şeyhliğini yapan Muhammed Şemseddin Canpek, 1886 yılında dünyaya geldi. 24 Haziran 1965 yılında hayatını kaybetti. Osmangazi Belediyesi’nin rekonstrüksiyon çalışmalarını 2019 yılında tamamlayarak çeşitli toplumsal ve kültürel faaliyetlerin yapılabileceği “Millet Kıraathanesi” olarak kullanılmak üzere Bursa’ya kazandırdığı Kedili Tekke’nin son piri olan Canpek, Seyyid Usul Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde dualarla anıldı. Düzenlenen panelde Şaban Çetin, Dr. Ali Osman Dağlı, Muharrem Ender Basmacı, Dr. Mustafa Baki Efe ve Yavuz Eski Gömeç, Şemseddin Canpek’in yapıtlarını ve hayatını anlattı. Panele; AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Osmangazi Belediye Lider Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez ve Canpek’in sevenleri katıldı.

“Osmangazi Belediyesi olarak tarihi yapıtları ihya ediyoruz”

Osmangazi Belediyesi olarak tarihi mirasa sahip çıkmaya devam ettiklerini ifade eden Osmangazi Belediye Lider Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez, Bursa’nın her köşesinde tarihin izlerini taşıyan kadim bir şehir olduğuna dikkat çekti. Erdönmez, “Tarihten kalan mirasın en büyük varisi olan Osmangazi Belediyesi olarak bizler bu mirasa sahip çıkmaya devam ediyoruz. Tarihi dokuyu insan nefesinin değeceği bir anlayışla ayağa kaldırarak gelecek jenerasyonlara aktarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mimari eserler bir medeniyetin dünya tasavvurunun hayat bulmuş halidir. Şadırvanlı Han, Süleyman Uludağ, Mustafa Kara Tasavvuf Kütüphanesi, Filiboz Mescidi, Kediler Tekkesi ve içinde bulunduğumuz Seyyid Tarz Kültür Merkezi, ihya ettiğimiz birçok tarihi eser medeniyetimizi tekrar yaşatma gayretimizin bir sonucudur.” dedi.

Şemsettin Canpek’in Osmangazi Belediyesi tarafından ayağa kaldırılan Kediler Tekkesi’nin son piri olduğunu belirten Erdönmez, “Büyüklerin hatırasını yaşatmak onlarla tıpkı ruh iklimini paylaşmak demektir. Onlar, güzeli en hoş formda lisana getirmişler ve bize hakikatten bir perde aralamışlardır. Kediler Tekkesi’nde ve Seyyid Adap Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz programlarla bir taraftan kültür hayatımızı canlı kılarken diğer taraftan da büyüklerin anısına sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bu arada Filistin’de zulüm altında bulunan kardeşlerimize rabbimden yardım diliyor ve birinci kıblemiz olan Mescidi Aksa’nın özgürlüğüne kavuşmasını niyaz ediyorum” tabirlerini kullandı.

AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman da yaptığı konuşmada, “Böyle güzel yerleri bizlere hazırlayan başta Osmangazi ve Bursa Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere hepsine teşekkür ediyorum. Bursa, tarihi bir şehir kadim medeniyetimizin kurulduğu bir kent. Çok kıymetli tarihi mekânlara sahip kentimize yapılan değerli çalışmalardan ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Manevi şahsiyetlerin hayatta bulundukları süreçte yaptıkları ve yetiştirdikleri beşerler çok kıymetli. Bu programlar, kendilerini daha fazla anlamamıza ve bilmemize vesile oluyor. Bu panele katılan tüm hocalarımıza ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Panele katılan vatandaşlar da programın düzenlenmesinden dolayı Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

17 Ekim 2023
19 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?