Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Efeler Yolu, En İyi 100 Hikâye listesinde

Efeler Yolu, En İyi 100 Hikâye listesinde


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Küçük Menderes havzasında sürdürülebilir kalkınma, tarım dışı ekonomik faaliyetleri çeşitlendirme ve mahallî halkın gelir seviyesinin uygunlaşmasını hedefleyen kültür rotası Efeler Yolu, 2023 Green Destinations En Güzel 100 Kıssa (Top 100 Good Practice Story) listesine girdi.

Doğal, tarihi ve kültürel zenginliğin korunmasını ve değerlendirilmesini sağlayarak, bölgede sürdürülebilir ve bütüncül bir kırsal kalkınmayı tetikleyen ve mahallî coğrafyada sosyo-ekonomik bir kalkınma yaratan Efeler Yolu, 2023 Green Destinations En Âlâ 100 Kıssa (Top 100 Good Practice Story) listesine alındı. İzmir’in Bornova ilçesinden başlayarak Nif dağı ve Bozdağ sıradağlarını geçerek Kiraz’ın yaylalarını dönen ve devamında Aydın sıradağları üzerinden Selçuk’ta bulunan Meryemana’da sonlanan Efeler Yolu kültür rotası, milletlerarası alandaki birinci başarısına da imza attı. En Düzgün 100 Öykü listesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir turizm alanındaki çalışmalarında da kıymetli bir adım oldu.

“Efelerin yolunu takip edin”

Her yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de üyesi olduğu Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin (Global Sustainable Tourism Council – GSTC) akredite kuruluşu olan Green Destinations tarafından En Yeterli 100 Kıssa müsabakası düzenleniyor. Müsabakayla, turizm profesyonellerinden gezginlere kadar bütün turizm dalına ilham verici örneklerin paylaşılması amaçlanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlardan, en güzel sürdürülebilir turizm öyküleri bir ortaya getiriliyor. 

Bu kapsamda Turizm Şube Müdürlüğü tarafından “Efeler Yolu” için 2023 Green Destinations En Uygun 100 Kıssa yarışına müracaat yapıldı. “Efelerin yolunu takip edin, Efelerin kültürel zenginliğine şahit olun” sloganı ile yola çıkan başvurusu evrakında, Efeler Yolu projesi ile hem tabiatın korunduğu hem yerelde kalkınmanın sağlandığı hem de Efe kültürünün sürdürülerek geleneklere sahip çıkıldığı söz edildi.

Yarışma; Top 100 Partnership’in himayesinde, Green Destinations, QualityCoast, Travelife, ITB Berlin, Asian Ecotourism Network (Asya Ekoturizm Ağı), Ecotourism Australia (Ekoturizm Avustralya), Küresel Ecotourism Network (Küresel Ekoturizm Ağı), Sustainable First ve GLP Films’in özel katkılarıyla yapılıyor. Müsabaka tıpkı vakitte Future of Tourism Coalition (Turizmin Geleceği Koalisyonu) tarafından da destekleniyor.

Efeler Yolu’nun öyküsüne ve 2023 En Uygun 100 Kıssa listesinin tamamına Green Destinations web sitesinden ulaşılabiliyor.

Mobil aplikasyon üzerinden izlenebilecek

Efeler Yolu,  İzmir’in dağlarındaki köyleri ve yaylaları birbirine bağlayarak birçok medeniyetin izlerini taşıyan ve varlıklı bir ekosisteme mesken sahipliği yapan bir kültür rotasıdır. Efeler Yolu projesi bölgenin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin korunmasını ve değerlendirilmesini sağlayarak bölgede sürdürülebilir bütüncül bir kırsal kalkınmayı tetiklemeyi amaçlıyor. 

Efelik kültürünün izlerini taşıyan köyleri ve vadileri, günümüze ulaşmış patikalarla birbirine bağlayan bu özel kültür yolu, Bornova Nif Dağı’nda başlayıp bütün bir havzayı, dağ̆ köyleriyle bağlayarak, Selçuk, Meryem Ana Kilisesi’nde son buluyor. Bölge, eski periyotlardan itibaren farklı uygarlıklara konut sahipliği yapmış olması nedeniyle eşsiz bir kültürel mirasa sahip. 28 köyden geçen ve 500 kilometre uzunluğuna sahip Efeler Yolu kültür rotasının başta bayanlar olmak üzere bölge sakinleri için ek gelir kaynakları yaratması hedefleniyor. 

Tasarlanan köy kapılarıyla, rota üzerindeki her köy bir ziyaret noktası haline gelecek. Üreticilere verilen ashap tezgâhlar sayesinde lokal eserler yürüyüşçülerle buluşacak. Memleketler arası kültür rotalarına birebir uyumlu işaretleme sistemiyle, metre metre yürünerek açılan bu yol, ilerleyen süreçte tıpkı vakitte taşınabilir aplikasyonlar üzerinden izlenebilecek. Rotayı kullanacak gezginlerin konaklaması için köylerde konut pansiyonculuğu eğitimleri verilecek.

Efeler Yolu; İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Ege Üniversitesi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, İzmir Vakfı, İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Efeler Yolu Derneği iştirakinde İzmir Kalkınma Ajansı’nın takviyesiyle hayata geçiriliyor.

Green Destinations

Sürdürülebilir turizme kendini adamış destinasyonların ve işletmelerin kıymetlendirilmesi, kapasitelerinin geliştirilmesi ve sertifikalandırılması üzerinde çalışan Hollanda merkezli bir kuruluştur. Green Destinations; bir dizi milletlerarası programdan oluşuyor. Kuruluş; sürdürülebilir turizm uzmanları, danışmanları ve kar emeli gütmeyen kuruluşların 50’den fazla temsilcisinden oluşan memleketler arası bir iştirake liderlik ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

16 Ekim 2023
18 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?