Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

İmamoğlu: 2024 hedefimiz; 20 milyon turist

İmamoğlu: 2024 hedefimiz; 20 milyon turist


İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, global havacılık kesiminin en kıymetli etkinliklerinden biri kabul edilen ‘28. Routes World 2023’ açılış merasiminde konuştu. 2023 bilgilerine nazaran İstanbul’u 17 milyonun aşkın turistin ziyaret edeceğinin hesaplandığını aktaran İmamoğlu, “2024 yılında, bu sayının 20 milyonu aşmasını elbette ki bekliyor ve hedefliyoruz” dedi. 4,5 yıllık vazife mühletleri boyunca ulaşım, konaklama, kültürel ve tarihi mirası muhafaza manasında değerli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Ulaştırma Bakanlığımızın dışında, bizim aktif bir biçimde yürüttüğümüz 10 metro çizgisiyle bir arada, İstanbul ulaşımını kolaylaştırma konusunda üstün adımlar atmış bir belediyeyiz. Bu birebir vakitte bir dünya rekoru” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliği ile düzenlenen, global havacılık dalının en değerli etkinliklerinden biri kabul edilen “28. Routes World 2023” açılış merasiminde konuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile İstanbul Valisi Davut Gül’ün de katıldığı açılış merasiminde konuşan İmamoğlu, İstanbul’un dünyanın sayılı turizm merkezlerinden birisi olduğunu vurguladı. 

“2024’TE 20 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ”

İstanbul’un turizm manasında asıl potansiyeline şimdi erişemediğinin altını çizen İmamoğlu, “Bu yılın datalarıyla baktığımızda, 17 milyonu aşan yabancı ziyaretçisi olacak İstanbul’umuzun. 2024 yılında, bu sayının 20 milyonu aşmasını elbette ki bekliyor ve hedefliyoruz” dedi. İstanbul’daki havaalanlarının, yılda 125 milyon yolcuya hizmet edecek kapasiteye ulaştığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bilindiği üzere, Türkiye’nin bir turizm ülkesi ve markası olarak stratejisini, bakanlığımız ve ilgili kurumlarımız yürütüyor. Lakin biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, alışılmış ki bu bahisteki sürece sorumluluğumuzu katarak, ‘Daha fazla ne yapabiliriz ve İstanbul’umuzu dünyanın en çok ziyaret edilen üç kentinden birisini yapma vizyonuyla nasıl bir seyahati tasarlayabiliriz’; buna eğildik” diye konuştu. 

“İSTANBUL’UMUZA ‘TURİZM PLATFORMU’ OLUŞUMUNU KAZANDIRDIK”

4,5 yıllık vazife müddetleri boyunca ulaşım, konaklama, kültürel ve tarihi mirası müdafaa manasında kıymetli çalışmalar yaptıklarını aktaran İmamoğlu, “İstanbul’un altyapısını güzelleştirmek, bölümü büyütmek ve kentimizin potansiyelini arttırmak ismine çok stratejik adımlar attığımızı tabir edebilirim. Bu adımları, elbette ki demokratik iştirak ve ortak akılla yönetmek için, İstanbul’umuza ‘Turizm Platformu’ oluşumunu kazandırdık. Kentimizdeki turizm bölümünün tüm bileşenlerini ve bilim dünyasını buluşturan bu platform, idare takımımızla birlikte planlamalar ve çalışmalar sürdürerek, iş birliğimizi daha tesirli hale getirmiştir. Stratejik planlarımızı tamamladıktan sonra da icrai faaliyetlerde de iş birliğimizi ortaya koyunca, aslında sürdürülebilir bir metodolojiyi kentimize kazandırmış olduk” tabirlerini kullandı. 

“10 METRO SINIRIYLA, ÜSTÜN ADIMLAR ATMIŞ BİR BELEDİYEYİZ”

İmamoğlu, kent ve ülke turizmine katkı kapsamında yaptıkları çalışmaları da şu sözlerle özetledi:  

“İstanbul’da ulaşımla ilgili değerli adımlar atılıyor. Bu noktada, Ulaştırma Bakanlığımızın dışında, bizim faal bir halde yürüttüğümüz 10 metro çizgisiyle birlikte, İstanbul ulaşımını kolaylaştırma konusunda üstün adımlar atmış bir belediyeyiz. Bu birebir vakitte bir dünya rekoru. Devam eden metro sınırlarımız 2025 yılında tamamlandığında, kentimizin 450 kilometreyi aşan yaygın bir metro ağına sahip olacağını buradan bütün konuklarımıza duyurmak isterim. Kaldı ki gayenin bu olmadığını, daha üst sayılara, daha üst kilometrelere ulaşmanın İstanbul’un vazgeçilmez maksadı olduğunu da söz edeyim. İkinci olarak; kentimizin binlerce yıllık tarihini ve bu mirası ayağa kaldıracak bir yatırım sürecini başlattık. 4,5 yıllık idaremizde; 16 müze ve galeri, 180 tarihi çeşme, 420 tarihi hazire, 13 tarihi türbe, 18 anıt ve 42 tarihi inanç merkezinin inşa edilmesi, bakım ve onarımıyla, güzelleştirilen bir tarihi miras sürecini kentimizde yaşattık.”

“MÜZE GAZHANE, 2 YILDA 2 MİLYONDAN FAZLA BİREYE ULAŞTI”

“Bu projelerden çarpıcı birkaç örnek vermem gerekirse; Müze Gazhane, 2 yılda 2 milyondan fazla bireye ulaştı. Artİstanbul Feshane, şimdi açılalı birkaç ay olmasına karşın, fevkalâde sayılara, 350 bin kişi ziyaretçisine ulaştı. Bilhassa burada bulunan birçok konuğumuza, İstanbul’a geldikleri anda, son tasarımı ve onarımıyla Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret etmeden dönmemelerini ve kesinlikle o tecrübesi yaşamalarını dilerim. İstanbul’un her noktasını güzelleştiren çalışmalarımız ve gayretlerimiz, hakikaten özel imgeler ve insanların ilgi gösterdiği bir süreci bize yaşattı. İskelelerimiz… Şayet kültüre ve tarihe hizmet ettiğinde, nasıl bir ilgi gördüğünü yaşadık Moda’da, Kadıköy’de, Beşiktaş’ta. Olağan tıpkı vakitte kentimizi ziyaret eden konuklarımızın ilgisini çekecek şenlikler, etkinlikler, performanslar ve sportif faaliyetlerin de kentimize özel bir süreci yaşattığını sizlerle paylaşmak isterim. İşte tam bu moralle ve ortaya koyduğumuz vizyonla, 2027 Avrupa Oyunları ve 2036 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nı İstanbul’umuza, kentimize kazandırma noktasında teşebbüslere başladık.”

“7,5 MİLYON METREKARELİK YENİ ETKİN YEŞİL ALANI KENTİMİZE KAZANDIRDIK”

“Bu yıl birinci defa düzenlediğimiz 4 günlük milletlerarası bisiklet turnuvası ‘Tour of İstanbul’, çok keyifli, başarılı bir tertibe dönüştü. Tıpkı vakitte Kasım ayındaki İstanbul Maratonu, tekrar iki kıta ortasındaki muazzam bir atletizm tecrübesiyle bir arada, inanılmaz bir keyfi hem İstanbullulara hem de ilgi duyan atletlere yaşatmaya devam ediyor. İstanbul’un yeşilini güçlendirmek, etrafını daha sürdürülebilir bir kent durumuna kazandırmak ismine, 7,5 milyon metrekarelik yeni etkin yeşil alanı kentimize kazandırdığımız konuklarımızla paylaşmak bizim için bir gurur. Alışılmış ki bu çalışmalarımız sürüyor. Ve daha sürdürülebilir, daha çevreci, iklim değişikliğiyle gayretini üst düzeyde tutan bir kenti var etme konusundaki uğraşlarımızın sürdüğünü yeniden sizlerle paylaşmak isterim. Bilhassa, İstanbul’un 15 başka bölgesinde oluşturduğumuz Hayat Vadilerinin, kilometrelerce, kent içerisinde, tabiatla iç içe bir alanı kentimize kazandırmasının, bir etkin yeşil alan kadar, bunların kültür-sanat etkinlikleriyle birlikte bir doğal yere dönüştürdüğünü de sizinle paylaşmak bir gurur.”

“İBB, HER BAHİSTE İŞ BİRLİĞİNE HAZIR”

“Kent içi rotaların belirlenmesinde, kent içi yönlendirmelerin standardizasyonu üzere pek çok alanda, projelerimizle turizmi destekliyoruz. Bilhassa, beşere saygılı bir turizm anlayışının geliştirilmesi noktasında çok renkli, çok kültürlü, sürdürülebilir bir turizm destinasyonu yaratılması için ağır gayret içerisindeyiz. Kuşkusuz bütün bunların, yalnızca ülkemiz ve kentimiz için değil, birebir vakitte dünyanın en büyük sivil havacılık aktifliği olan Routes World ismine da inanılmaz fırsatlar sunduğunu da bilmenizi isterim. İstanbul Turizm Platformu’na dayanak veren tüm bileşenlerin, yakından tanıdığım için pek yeterli biliyorum ki, kentimizde sizlerle her alanda iş birliği yapacak ve sizlere yardımcı olmak üzere son derece yetenekli, çok hazır bir dalımız vardır. Kabiliyeti yüksek bir bölüm altyapısının olduğu bu kentte, belediyemiz ve idaremizin de sizlerle her alanda iş birliği yapabilecek bir durumu olduğunu duyurmak isterim.” 

“YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ”

“Ülkeleri birbirine bağlayan fizikî ve duygusal bütün yollar, çok fakat çok kıymetlidir ve itina ister” diyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: 

“Dört bir yanında, ne yazık ki büyük acılar ve savaşların ortasında bir barış ve istikrar kaynağı olan ülkemizin yurttaşları olarak, bunu çok uygun biliyor ve bu sorumluluğumuzu taşıyor, bu sorumluluk da siz değerli dal temsilcilerinin de sağlam bir paydaşımız olmanızı diliyorum. ‘Yurtta barış, dünyada barış’, 100’ncü yılını kutladığımız Cumhuriyet’imizin temel prensiplerinden ve vazgeçilmez prensiplerinden biridir. Ve daima o denli olacaktır. Milletçe bu prensibin, dünya var epey, temsilcileri olacağız. İşte İstanbul, bu müsamahanın ve bir ortada kardeşçe yaşamanın simgelerinden birisi olacak ve o denli kalacaktır. Routes World 2023 Konferansı’nın ülkeler ve insanlık ortasında, yeni ve daha güçlü bağlar kuracağına, yarar sağlayacağına inanıyorum.”

Konuşmaların akabinde Bakan Uraloğlu, Vali Gül ve İmamoğlu stantları birlikte gezdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

16 Ekim 2023
16 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?