Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Schneider Electric ve Boston University’nin Ortak Çalışması, Net Sıfır Binalara Geçiş Sürecinde 2 Milyondan Fazla Yeni İstihdam Yaratılabileceğini Ortaya Koyuyor

Schneider Electric ve Boston University’nin Ortak Çalışması, Net Sıfır Binalara Geçiş Sürecinde 2 Milyondan Fazla Yeni İstihdam Yaratılabileceğini Ortaya Koyuyor


Güç idaresi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric ve milletlerarası çapta öncü eğitim kurumu Boston University binalarda pak güç teknolojilerinin benimsenmesinin istihdama tesirlerini araştıran yeni bir rapor yayınladı. Boston University Global Sürdürülebilirlik Enstitüsü (IGS) ve Schneider Electric Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü (SRI) tarafından gerçekleştirilen bu araştırmaya nazaran, binaların yeni teknolojilerle sürdürülebilirlik odaklı dönüşümü, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 milyondan fazla yeni iş fırsatı yaratma potansiyeli taşıyor. Net sıfır binalara giden seyahatin 141 milyondan fazla iş yılı yaratması bekleniyor.

“Yeşil Bir Gelecek İnşa Etme: Düşük Karbonlu Binalarda Elektrik, Isıtma ve Depolamanın İş Yaratma Potansiyelinin İncelenmesi” başlıklı araştırma makalesi, düşük karbonlu yeni jenerasyon binaların iş yaratma potansiyelini bu kadar detaylı bir seviyede ele alan birinci çalışma. Mikro ölçekli bir bakış açısıyla araştırma, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerindeki konut, hastane, otel, ofis, satış ve eğitim alanlarını kapsayan düşük karbonlu bina modelleri için global istihdam sonuçlarını inceliyor. Bilgiler, bilhassa tüketici tarafından üretilen yenilenebilir güç kaynakları için çatı üstü güneş panelleri, ısı pompaları ve güç depolama pillerinin kullanımına ait potansiyele odaklanıyor. Bugün kolay kolay erişilebilen bu düşük karbonlu teknolojiler, global ölçekte sera gazı emisyonlarının azaltılması açısından kritik ehemmiyete sahip olan bina dalının elektrifikasyonunu ve dijitalleşmesini destekliyor. Buna bağlı istihdam varsayımları ise 2050 global net sıfır maksatlarıyla uyumlu olarak, binaların %100 yenilenmesi için öngörülen bir vakit çizelgesi doğrultusunda hazırlandı.

Schneider Electric İklim ve Güç Dönüşümü Araştırmaları Kıdemli Lider Yardımcısı ve SRI Yöneticisi Vincent Petit; “Modern teknolojiler sayesinde binaları süratle net sıfıra dönüştürmek mümkün ve bu, yalnızca çevresel değil sosyoekonomik yararları da beraberinde getiriyor. Teknoloji odaklı bu dönüşümün şimdiye dek pek konuşulmayan istihdama tesirini bu araştırma ile ele alıyoruz. Böylelikle sürdürülebilirlik odaklı dönüşümün çok katmanlı yararlarını görünür kılıyoruz” dedi.  

Araştırmadan öne çıkan bulgular ise şu formda:

  • İş yaratma potansiyeli hem bölgeye hem de bina cinslerine nazaran incelendi. Buna nazaran, konut binaları için bina başına yaklaşık 0,05 iş yaratılabilir. Ticari binalar için bu sayı 0,3 ile 4,7 ortasında değişiyor. Birleştirilmiş konut ve ticari bina sayısı göz önüne alındığında, bu dönüşümün yeni iş yaratma potansiyeli milyonları aşıyor.  
  • Avrupa’da ülke bazında bu potansiyel incelendiğinde; Fransa’da 295.000, Almanya’da 257.000 İtalya’da 252.000, İngiltere’de 247.000, İspanya’da 212.000 ve Hollanda’da 66.000 istihdam yaratılacağı öngörülüyor. 
  • Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli bölgelerinde kıymetli ölçüde istihdam yaratılması beklenirken, bilhassa Güney ve Güneydoğu bölgelerinde 319.000 yeni iş imkanı ile değerli bir büyüme varsayım ediliyor.  
  • En büyük istihdam yaratma potansiyeli, güneş gücü potansiyeli yüksek olan bölgelerde ve bina cinslerinde büyük binalar için ısı pompalarının ve batarya depolamanın kurulumundan kaynaklanıyor. 
  • Isı pompaları, solar PV ve bataryalar için en büyük istihdam hissesi inşaat ve kurulumdan geliyor. 
  • Araştırma birebir vakitte, Schneider Electric’in bu düşük karbonlu tahlilleri uygularken %60’ın üzerinde ve mevcut ofis binalarında dijital bina ve güç idaresi tahlillerini uygularken %70’e kadar karbon emisyonu azaltımı sağlanabileceğini gösteren iki yeni bulgusunu destekliyor.  

Schneider Electric ve Boston University iş birliğinde gerçekleştirilen araştırma, bina dönüşüm süreçlerinin çok katmanlı tesirlerini gözler önüne sererek kurumlar ve hükümetlerin bu alandaki yatırımları için kıymetli bir kaynak rolü oynuyor. Net sıfır binalara geçişin istihdama sunacağı katkının anlaşılması, yeşil güce geçişi de destekliyor ve teşvik ediyor. 

Schneider Electric Hakkında

Schneider’in emeli herkesin enerji ve kaynaklardan en âlâ formda faydalanmasına yardımcı olmak, süreçleri ve sürdürülebilirliği ilişkilendirmektir. Schneider Electric’te biz buna Life Is On diyoruz.

Misyonumuz Sürdürülebilirlik ve Verimlilikte dijital iş ortağınız olmaktır.

Dijital dönüşümü teşvik etmek maksadıyla kullanım döngüsünün tamamında dünya önderi süreç ve güç teknolojilerini, uç nokta – bulut ilişki eserlerini, denetimleri, yazılım ve hizmetleri entegre ediyor; konutlar, binalar, data merkezleri, altyapı ve bölümlerde entegre şirket idaresini mümkün kılıyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

18 Ekim 2023
19 görüntülenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?