Ankara Güven Peyzaj
trende
Hemen %20 İndirimli Teklif Alın!
Kısa Süreli Kampanyamızdan Hemen Yararlanmak İçin Bizimle İletişime Geçin.
İletişime Geç

Siber Dayanıklılığı Artıracak 8 Öneri

Siber Dayanıklılığı Artıracak 8 Öneri


Siber ataklarla başa çıkmaya hazırlıklı olmak mesken ve küçük işletmelerde uğranılan taarruzun tesirini azaltma konusunda değerli rol oynuyor. Siber güvenlik şirketi ESET siber akınlara karşı alınması gereken tedbirler konusunda yapılabilecekleri sıraladı.

 

Her yıl Ekim ayında kutlanan ‘Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’ tüm kullanıcılar açısından siber güvenlik tedbirlerini gözden geçirmeleri için bir imkan tanıyor.  Güçlü ve eşsiz şifre ve parolaları tercih etmek, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmak, kimlik avı ataklarına karşı dikkatli olmak ve siber hatalıların bilinen güvenlik açıklarından yararlanmasını engellemesini sağlamak için aygıtlardaki yazılımı güncellemek birinci akla gelen tedbirler ortasında yer alıyor. 

 

Bunlara ek olarak küçük bir işletme sahibi, ferdî kullanıcı yahut bir aile bireyi olarak yapılabilecek birtakım temel hazırlık adımları da var: 

 

Düzenli olarak datalarınızı yedekleyin: Saldırı yahut donanım arızası durumunda data kaybını önlemek için nizamlı data yedeklemesinin kıymetini vurgulayın. Mümkünse hem lokal hem de bulut tabanlı yedeklemeleri kullanın ve bu yedeklemeleri nizamlı olarak test edin.

Çalışma arkadaşlarınızı ve aile üyelerini eğitin: Bu, fark ettiğiniz âlâ hazırlanmış bir kimlik avı e-postasından bahsetmek kadar kolay bir şey olsa bile, onları en son tehditlerden haberdar edin. Ve bir olay karşısında nasıl reaksiyon vereceklerini bildiklerinden emin olun.

Bir olay reaksiyon planı hazırlayın: Plan, bir siber güvenlik saldırısına nasıl müdahale edileceğini, kiminle bağlantıya geçileceğini ve bir saldırıyı hafifletmek ve hücumdan kurtulmak için yapılması gerekenleri özetlemelidir. 

Haberdar olun: Haber uygulamalarındaki siber güvenlik haber kategorisini en az haftada bir sefer denetim edin. Bu kaynaklardan elde edeceğiniz en kıymetli bilgi, aygıtlara ne vakit yama yapmak gerektiğini bilmektir. Siber güvenlik dalı, yazılımın güncellenmesine acil muhtaçlık olduğunda sıklıkla içerik yayınlar.

Şüpheli hareketler hakkında tartışın: Herkesi kuşkulu hareketler yahut güvenlik olaylarını tartışmaya teşvik edin. Bunu aile içinde yahut küçük bir işletmede de benimsemek, gizlenen küçük bir olayın büyük bir sıkıntıya dönüşmesini önler. 

Ardınızda bir aygıt bırakmayın: Tüm aygıtların konutunuzda ya da iş yerinizde nerede olduğunu bilmek, onları yeni tutmanıza yardımcı olacaktır.

Hesapları ve erişimi sık sık izleyin: Abone olduğunuz bir hizmeti kullanan bir aygıttan yapılan rastgele bir temas da araştırılmalıdır; bu, parolanızın ve şahsî bilgilerinizin ihlal edildiği manasına gelebilir. 

Tüm finansal hesaplar, telefon operatörleri, internet servis sağlayıcısı ve gibisi bireylerin irtibat bilgilerini (fiziksel olarak) elinizin altında bulundurun. Bir olay meydana gelirse, kartların bloke edilmesi, SIM kartların devre dışı bırakılması yahut daha fazla berbata kullanımın önlenmesi gayesiyle bu şirketlerden kimileriyle bağlantıya geçmeniz gerekebilir.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

16 Ekim 2023
13 görüntülenme
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?